Naučte se správně pít aneb desatero hydratace
Sponzorované odkazy:
Vodík a kyslík jsou dva velmi významné elementy nutné pro naše přežití. A sloučenina těchto dvou prvků jakbysmet. Ano, řeč bude o vodě, a pokud ji budeme nazývat „živou vodou“, nebudeme daleko od pravdy.
Hydratace, základ zdraví i krásy
Každý živý organismus je tvořen vodou, ten lidský rovnou ze zhruba 70 procent. Je tedy zcela přirozené, že lidské tělo pro své fungování tuto elementární sloučeninu bezpodmínečně potřebuje. Hospodaření s ní pak závisí na více faktorech, větší ztráty přicházejí s fyzickou námahou či teplotními vzestupy.
Hydratujte, hydratujte a zase hydratujte
Proto, abychom mohli dobře fungovat, potřebujeme naše tělo dostatečně hydratovat, zajistit mu potřebné množství tekutin.
Víte jak na to? Podívejte se na následující body a pak už jen svůj pitný režim „pilujte“.
1. Pravidelně a často
Nás organismus bychom měli zásobovat pravidelně v průběhu celého dne, bez zbytečných výkyvů. Zajistíme tak skutečně efektivní hospodaření s tekutinami a nebudeme namáhat zbytečně naše ledviny a další orgány.
2. Po doušcích
Když pijete, dbejte na to, aby to skutečně bylo po doušcích. Toto souvisí s předcházejícím i následujícím bodem.
3. Nic se nemá přehánět
Na tomto úsloví skutečně něco je. Více vody neznamená lépe, pokud přesáhneme určitou hranici. Optimální množství se odvíjí od váhy, životního stylu a prostředí. Existují různé tabulky určující vhodné množství, držet se můžeme třeba pravidla 40 ml tekutiny na 1 kg hmotnosti. Při výrazně vyšším množství zatížíme naše ledviny. Další nepříjemnou souvislostí je pokles minerálů a dalších cenných látek v našem organismu v důsledku vyplavení.
4. Vybírejte si, co pijete
Do pitného režimu rozhodně nemůžeme počítat jakoukoliv tekutiny. Kávy, limonády a další nápoje z kategorie „nezdravých“ sem rozhodně nepatří. Naopak na každý šálek kávy přidáme jednu sklenku vody nad rámec. Není ale třeba obávat se šálku kvalitní kávy jednou denně.
5. Čistá voda a bylinky vedou
Nejoptimálnější tekutinou je čistá voda a bylinné čaje. Z vod si vybíráme ty s nízkým obsahem minerálů, značky pokud možno střídáme. Zaručíme tak, že se nám nebude dostávat nadměrné množství určitých minerálů. Bylinky jsou také výborné, volíme je dle aktuálních potřeb.
6. Dvě mouchy jednou ranou
Zejména bylinné čaje nám mohou nejen vyřešit náš pitný režim, ale i pomoci s dalšími problémy. Vybíráme si proto nejen chutné čaje, ale také čaje se speciálními přínosy pro naše zdraví.
7. Žádné reklamy, jen etiketa
Pokud vás lákají balené vody či jiné průmyslově vyráběné nápoje, sledujte pečlivě etikety. Jenom tam se totiž dozvíte to, co vás může zajímat.
8. Čaje se nebojte
Kvalitní čaj, zejména ten zelený, a připravený odpovídajícím způsobem je také vhodný pro náš pitný režim. Jeho příznivé účinky jsou ohromující. Neměl by být ale jediným zdrojem tekutin.
9. Už žádné ledové nápoje
Tolik populární přechlazené nápoje také nejsou optimální. Jednak nejsou zdravé, zvyšují také pocit žízně. Ideální je teplota kolem 10 stupňů.
10. Zrádné kalorie
Ovocné džusy, i bez přídavku cukru, jsou poměrně bohaté na kalorie. Na to bychom neměli zapomínat. Ovšem dobře zvolený džus může mít pro organismus řadu přínosů, zásobuje nás vitamíny, minerály a fytonutrienty.
Článek Naučte se správně pít aneb desatero hydratace byl publikován 18. května 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak na vrásky v okolí očí? Máme skvělé tipy! 26.03.2017 21.00
- Aloe vera, lékárna v truhlíku 24.12.2009 23.45
- Pečujte o své ruce, úsilí se vám vrátí 05.06.2010 00.00
- Mastná pleť, suchá pleť – odhoďte problémy 02.02.2010 23.45
- Jak bojovat se suchou pletí? 21.03.2015 21.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.