Diabetes - jak s ním žít
Sponzorované odkazy:
Diabetes mellitus nebo-li cukrovka není diagnóza, kterou by kdokoliv slyšel rád. Odhaduje se že v České republice tímto onemocněním trpí až 1 milion lidí, přičemž téměř jedna třetina o svém onemocnění neví. K tomu ročně přibude dalších až 45 tisíc nově nemocných. Dalo by se tak s mírnou nadsázkou říci, že v ČR je diabetes nejrozšířenějším onemocnění – průměrně jím trpí každý desátý Čech.
Jak a proč diabetes vzniká ?
Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který krevnímu cukru pomáhá přeměňovat se na energii. Pokud však slinivka produkuje nedostatek inzulínu, krevní cukr se hromadí a vzniká hyperglycemia a nebo naopak slinivka produkuje dostatek inzulínu, ale v člověk v potravě nepřijímá dostatek cukru vzniká hypoglykémie. Oba tyto stavy zapříčiňují nesprávné fungování metabolismu a ten není schopen správně a plně využívat nejen cukr, ale i ostatní složky přijímané z potravy, tj. tuky a bílkoviny.
A pokud si položíme otázku co je příčinou vzniku diabetu, tak odpověď nemůže být nikdy jednoznačná. Asi dvěma nejrozšířenějšími příčinami vzniku diabetu jsou dědičnost a nezdravá strava. Dále jsou to faktory jako stres, nadváha, věk, ale také rasa, či prodělaná onemocnění.
Jaké jsou typy diabetu ?
Vznik diabetu lze rozdělit do čtyř skupin:
- Diabetes prvního typu – tím trpí asi jen desetina všech nemocných. Nejčastěji se projevuje mezi 15 až 40 rokem života, ale není vyjímkou i jeho projev v ranějším věku. Nemocný začne náhle hubnout, má neustálý pocit hladu a žízně, zvýšenou potřebu močení a je stále unavený. Při tomto typu diabetu slinivka zcela přestane produkovat inzulín a proto jej nemocný musí doživotně užívat uměle. K tomu samozřejmě musí upravit stravování a celkový životní styl.
- Diabetes druhého typu – ten se projevuje ve vyšším věku a je to nejrozšířenější forma diabetu. Jeho nástup bývá pozvolný a proto je většinou odhalen až pozdním stádiu, kdy se začnou projevovat symptomy podobné jako u diabetu prvního typu, doplněné symptomy jako zhoršené vidění, svědivost kůže, špatně se hojící rány, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu apod. Nejvíce jím trpí lidé s nadváhou a malou tělesnou aktivitou. Obdobně jako u diabetu prvního typu nemocný musí změnit stravovací návyky, životní styl, přidat více pohybu či snížit tělesnou váhu
- Gestikační diabetes – říká se mu také těhotenská cukrovka. Vzniká tehdy, když produkce inzulínu nestihne pokrýt potřebu matky i dítěte. Zvýšené riziko mají ženy starší 30ti let, s nadváhou a ty které mají diabetes v rodině.
- Ostatní typy diabetu – jejich výskyt je poměrně vzácný a každý jednotlivý případ vyžaduje individuální přístup léčby.
Článek Diabetes - jak s ním žít byl publikován 7. května 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Diabetes druhého typu o sobě nedává dlouho vědět 24.05.2023 07.00
- Jak účinně podpořit léčbu cukrovky? 16.03.2020 17.00
- Cukrovka - příznaky a léčba 10.11.2010 20.00
- Vzkaz pro diabetiky: Jednou denně se pořádně zadýchejte 24.05.2013 00.00
- Artyčok – nechte se překvapit chutí i léčebnými účinky 04.05.2011 00.00
Top 10
- Cista na vaječníku
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Jak stáhnout z těla vodu? Máme pár skvělých tipů!
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
- Posílení imunitního systému u dětí
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.