Klíšťata – jaké nám hrozí nebezpečí?
Sponzorované odkazy:
Klíšťata určitě nemá nikdo v oblibě, i přesto se však většina lidí nedostatečně chrání před těmito drobnými zákeřníky. Přečtete si ale, co všechno dokážou, a bude vám jasné, že je na čase něco s tím udělat.
Klíště jako původce našich potíží
Klíšťata mohou svým přisátím na nás přenést viry či bakterie způsobující různá, někdy velmi závažná onemocnění. Proto je důležité se před klíšťaty chránit, zejména v rizikových oblastech, a důkladně se prohlížet a případná klíšťata správně a včas odstranit.
Nemoci způsobené klíšťaty obvykle nevedou ke smrti pacienta, mohou mít ale těžký průběh a někdy trvalé následky. Prevence se proto skutečně vyplatí.
Lymeská borelióza
Lymeská borelióza je asi strašák číslo jedna. Nedá se proti ní očkovat a je nejčastěji přenášenou chorobou.
V první fázi vzniká v oblasti po klíštěti zarudlá skvrna, mohou se přidat příznaky připomínající chřipku, tedy teploty či bolesti hlavy nebo svalů. Pokud není imunitní systém dostatečně silný na zvládnutí infekce, nemoc se rozvíjí. Často následují záněty kloubů a svalů, někdy se nemoc může vyvinout směrem k nervovému systému, výsledkem je zánět mozku, mozkových plen či míchy. V případě, že se borelióza nediagnostikuje včas, může způsobit trvalé změny tkání.
U boreliózy je důležité situaci nepodcenit a při jakémkoli podezření vyhledat lékaře a vyžádat si testy na přítomnost protilátek.
Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida, jinak také nazývaná klíšťový zánět mozku, je strašákem číslo dvě. Není však tak často přenášená klíšťaty a existuje proti ní očkování.
Onemocnění je dvoufázové. První, lehčí fáze opět připomíná běžnou chřipku, projevuje se únavou, bolestmi hlavy a svalů, nevolností či horečkou. Příznaky odeznívají po několika dnech. Pokud je imunitní systém dostatečně silný, může nemoc tímto stádiem končit a jedinec se uzdraví.
Druhá fáze je podstatně závažnější, přicházejí velké bolesti hlavy a další obtíže jako světloplachost, poruchy spánku, poruchy paměti, neschopnost orientace, ztuhnutí šíjových svalů, svalový třes či nervová obrna.
Encefalitida může mít trvalé následky různého charakteru. Může se jednat o poruchy koncentrace, spánku, paměti, psychické změny či chronické bolesti hlavy.
Ehrlichióza
Ehrlichióza je nově objevená nemoc přenášená pravděpodobně klíšťaty. V našich končinách se vyskytuje ojediněle.
Článek Klíšťata – jaké nám hrozí nebezpečí? byl publikován 26. dubna 2010 v 00.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Klíšťová encefalitida 23.02.2011 00.00
- Podzim jako nejvhodnější období k očkování proti klíšťové encefalitidě 29.11.2014 00.00
- Očkování proti klíšťové encefalitidě 24.07.2011 00.00
- Jaké jsou příznaky boreliózy? 24.10.2009 00.00
- 5 pravidel, díky kterým konečně zhubnete 16.01.2015 12.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.