Éterické oleje – rady pro jejich bezpečné používání
Sponzorované odkazy:
Éterické oleje jsou koncentrované čistě přírodní aromatické látky získávané z části některých rostlin. Jsou skvělým prostředkem, jak navodit příjemnou atmosféru, provonět byt a také se zbavit mnohých bolestí a obtíží. Vůně éterického oleje může být velmi jemná ale také výrazná, kořenitá, ve vysoké koncentraci až dráždivá. Proto je dobré umět s éterickými oleji zacházet a dosáhnout jimi tak vždy jen pozitivních účinků.
Základní rady při používání éterických olejů
Jak už bylo zmíněno výše, éterické oleje jsou silně koncentrované 100 % přírodní produkty. Nikdy je však neužívejte vnitřně a to ani ve zředěné formě. Požití by mohlo způsobit i vnitřní poškození. Zvýšené opatrnosti by měly dbát těhotné a kojící ženy, pro které jsou vhodné spíše jemnější oleje z květů a plodů a to v nižší koncentraci (poloviční). Stejná (tedy poloviční) koncentrace je vhodná i pro děti do 10 let.
I při používání olejíčků na pokožku bychom měli dbát několika rad. Éterické oleje je nutné ředit a to v mandlovém, olivovém, nebo kterémkoliv jiném rostlinném oleji. Pouze levandulový éterický olej a tea tree olej lze použít v nezředěné formě. Výjimku mohou tvořit lidé s přecitlivělou pokožkou či sklonem k alergickým reakcím. Další upozornění se týká olejů z citrusových plodů, které jsou tzv. fototoxické, což znamená že reagují na sluneční záření a mohou být taktéž příčinou vzniku alergických reakcí a podráždění pokožky. Pro předejití těmto nepříjemnostem je dobré vyhýbat se po masáži citrusovými éterickými oleji alespoň půl dne sluníčku.
Éterické oleje v koupeli
Chceme-li si dopřát příjemnou voňavou koupel, stáčí přidat několik kapek éterického oleje, případně kombinaci více olejíčku. Do vody příjemné teploty postačí 4–6 kapek. Pro lepší rozptýlení oleje jej můžete nejprve smíchat se lžičkou medu, či šálkem mléka. Případně můžeme éterický olej promíchat s čistým neparfémovaným rostlinným olejem.
Příjemná provoněná masáž
Masáže jsou neskutečně příjemné a ještě lepší mohou být použitím toho správného masážního oleje. K masírování je vhodné použít jediný olejíček, či kombinaci několika. Éterický olej je však potřeba zředit a to pomocí jiného rostlinného oleje, například mandlového, jojobového či olivového. Na jednu lžičku oleje připadají 2–3 kapky éterického olejíčku.
Inhalace
Inhalovat výpary éterického oleje je dobrým způsobem, jak pročistit nosní dutiny a ulevit se například při chřipce nebo bolestech hlavy. V takovém případě kápneme do mísy naplněné téměř vroucí vodou několik kapek olejíčku, doporučujeme eukalyptový či tea tree (2–4 kapky). Éterický olej však můžeme nechat odpařovat také z aromalampičky, což je velmi snadný způsob jak nechat po bytě rozšířit jemnou příjemnou vůni. Musíme však dbát na správné množství oleje, abychom naopak byt nezahltili nepříjemně silnými dráždivými výpary.
Článek Éterické oleje – rady pro jejich bezpečné používání byl publikován 7. března 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Rostlinné oleje, zázrak přírody 26.12.2009 23.45
- Zázračný olivový olej 05.12.2009 00.00
- Oleje v kuchyni - jaké (ne)používat? 29.09.2015 15.00
- Mandlový olej a jeho blahodárné účinky 25.01.2013 17.00
- Ricinový olej na vnitřní i vnější užití 04.06.2011 00.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.