Zánět močového měchýře
Sponzorované odkazy:
Zánět močového měchýře, neboli cystitida, je obzvláště nepříjemným onemocněním, postihující častěji ženy než muže. Za život se s ním tedy potká téměř každá z nás, avšak problém nastává, vrací-li se toto onemocnění více či méně často. Zánět močového měchýře se vyskytuje v chronických formách, kdy skutečně dokáže znepříjemnit život.
Podle jakých příznaků poznáme zánět močového měchýře?
Průběh zánětů bývá často různý, záleží mimo jiné na jeho intenzitě. Obyvkle se setkáme s bolestmi, především tedy ke konci močení. Bolesti mohou zpočátku vypadat jako pouze nepříjemný pocit a později zintenzivnit až k silnému pálení či bodání. Velmi výrazné je také nutkání k močení a pocit plného močového měchýře. Častému močení se zkrátka nevyhneme.
Při silném zánětu močového měchýře může být nutkání k močení prakticky neustálé a to i bez příjmu tekutin (tekutiny je však potřeba přijímat a to ve zvýšené míře). Moč může být zakalená, v případě silnějšího zánětu dokonce s příměsí krve. Občas bývá zánět močového měchýře doprovázen také bolestmi v bederní oblasti či v podbřišku. Naměřena může být zvýšená teplota. Projevy onemocnění navíc mohou zeslabovat v průběhu dne, což může vyvolat mylný dojem ústupu zázánětu. Příznaky mohou nastoupit a začít se projevovat velmi pozvolna, nebo přijít z ničeho nic a v plné síle. I cesta k doktorovi může být v takovém případě téměř nad naše síly.
Jak k zánětu může dojít
Zánět močového měchýře je obvykle bakteriálního, méně často virového původu. Nastat může také následkem pohlavního styku, a to proniknutím infekce do močových cest. Ženy jsou k tomuto onemocnění daleko náchylnější než muži a tak se jim mohou záněty močového měchýře často vracet.
Léčba
Při slabším zánětu močového měchýře lze toto onemocnění vyléčit v domácích podmínkách přírodními prostředky. Na druhou stranu, léčba je v případě silných zánětů je naprosto nevyhnutelná. Již proto, že příznaky mohou být tak silné, že vydržet jejich působení delší dobu prakticky není možné. K lékaři přineste vzorek moči, ze ktéré je možné rychlým testem zjistit přítomnost bakterií, které jsou příčinou těchto zánětů. Hlavní cestou, jak onemocnění léčit, je předepsání antibiotik, či alternativních léků. Léčba trvá několik dní a však úsup nepříjemných příznaků může přijít již při užívání prvních prášků. Pocitu úlevy můžeme dosáhnout také pojídáním brusinek v jakékoliv formě, které mají na záněty močového měchýře zmírňující účinky. Důležité je také dodržovat pitný režim a to z důvodu zředění moči a proplachování močových cest.
Článek Zánět močového měchýře byl publikován 26. února 2010 v 00.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (6).
Podobné články
- Týká se hyperaktivní močový měchýř i vás? 21.02.2017 01.15
- Zánět močových cest 24.01.2011 22.00
- Inkontinence – skoncujte s únikem moči 01.01.2012 14.00
- Časté močení - proč trápí právě vás a jak se ho zbavit? 03.03.2014 12.00
- Zánět ledvin – příznaky, léčba i prevence 13.05.2011 00.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.