Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 11. část
Sponzorované odkazy:
„Co je naléhavost“
Na začátek si dovolím otázku. Zkusili jste si opravdu vzít týdenní kalendář a místo stresujícího rozdělení aktivit v rámci jednoho dne, jste plánovali v týdenním intervalu? Týdenní plánování v sobě nese možnost vyšší míry rovnováhy, o které jsme si již napsali. Můžeme některé aktivity přesouvat, operovat s nimi a zařadit je na jiný den. Co je však důležité ještě zmínit, je, že v určitých životních obdobích může doba nerovnováhy trvat delší dobu a mít svůj význam. Například v době, kdy žena porodí své dítě, je plně zaměstnána péčí o ně, přebalováním a kojením, to bude čas, kdy si nebude pravděpodobně plánovat pracovní schůzky. V tu dobu převáží starost o dítě a je to tak dobře. Dítě je nyní její životní smysl, dělá důležitou věc svého života, vychovává svého potomka a to je její současnou prioritou. Neznamená to, že by neměla mít čas sama pro sebe a „opečovávat“ sebe, ale kariéra pro ni nebude na prvním místě. Prvních několik měsíců života věnuje svému dítěti, dá mu svoji péči a lásku a ono se jí to v pozdější době vrátí. Jde o to, uvědomit si, že se jí změnil od základu život, že je vše jinak, než dříve, a po nějakou dobu je její prioritou dítě. Pokud si to žena uvědomí a bude to mít na paměti, zcela určitě svoji roli matky zvládne o poznání lépe. Ale abychom nezůstali jen u příkladu žena versus dítě. I v zaměstnání můžete mít období, kdy musíte zůstávat přes čas a pracovat více, než dříve. I v tuto chvíli budou vaše role nevyvážené. Zase jde o to, přiznat si to a až pominou důvody setrvávat v práci i po pracovní době, vynahradit svým blízkým svoji nepřítomnost.
Otázka naléhavosti
Napříč mými články na téma timemanagement se nese pojem naléhavost. Co to znamená? Všichni známe věty typu:“hned ke mně přijďte, musíš to udělat hned, nepočká to, včera bylo pozdě apod.“ Jsou to situace, kdy okamžitě musíte opustit činnost, kterou jste dělali a začít se věnovat jiné. Jde o ono hašení krizí, o vznik něčeho nenadálého, s čímž je potřeba „něco udělat“. Většina z nás toto hašení nemá ráda, štve je, ale věřte, že se najdou lidé, kterým naléhavé věci vyhovují. Odvádějí je sice od toho důležitého, prioritního, čím by se měli zabývat, ale raději to odloží. Naléhavé se totiž stane hlavním centrem pozornosti a poskytuje uměle vyvolaný pocit důležitosti, potřebnosti a nenahraditelnosti. Existuje i závislost na naléhavém, která má podobné příznaky jako závislost na alkoholu, drogách nebo hazardních hrách. V tuto chvíli je na místě přiblížit aktivity, které spadají do kategorie naléhavé, a které do nenaléhavé, ale důležité. O tom zase příště.
Článek Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 11. část byl publikován 21. listopadu 2009 v 22.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 1. část 25.10.2009 21.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 15. část 25.11.2009 22.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 10. část 28.10.2009 21.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 5. část 25.10.2009 22.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 6. část 26.10.2009 21.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.