Autostop - doporučení pro stopaře - 2. díl
Sponzorované odkazy:
Články v sérii
- Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl
- Autostop - doporučení pro stopaře - 2. díl
- Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl
- Autostop - doporučení pro řidiče
- Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 1. část
- Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 2. část
- Autostop - co vše by se mohlo stát
- Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží
6. díl ze série článků „Pár sezónních tipů neuškodí“
V první části článku věnovanému autostopu jsem si dala za cíl přiblížit vám možná rizika autostopu s doporučením, kde raději nestopovat s ohledem na svoji bezpečnost. Nastínila jsem vám, že může být autostop rizikový. Rizikový je z několika hledisek. Nikdy nevíte, kdo vám zastaví, jaký je motiv řidiče proto, že vám zastavil, jaké jsou jeho řidičské schopnosti, zda nepožil alkohol nebo psychotropní látky, a i když toto vše vyloučíte, nikdy nemáte jistotu, že nebude havarovat zrovna v době, kdy vy, jako stopař, budete sedět v jeho voze. Nehledě na to, že s autostopem může souviset i trestná činnost čítající okradení, loupež, znásilnění nebo ublížení na zdraví. Možná vás to vyděsilo nebo překvapilo, ale bohužel takové případy nejsou výjimkou a je lepší být více informován a vědět, co v případě nutnosti dělat. Proto dříve, než si vyberete za způsob cestování autostop, zvažte následující doporučení.
Doporučení pro stopaře
- Někdo z vašich blízkých nebo přátel by měl vědět, že jste šli stopovat, jaký je váš cíl cesty a zhruba časové rozmezí, ve kterém předpokládáte dojet do cíle.
- Možná vaši blízcí neschvalují, abyste jezdili autostopem, máte obavy zavolat rodičům nebo přátelům, že volíte autostop, ale v případě, že opravdu stopujete, je lepší přiznat se k tomu, zavolat nebo napsat sms zprávu.
- Nikdy nestopujte osamoceně, zejména ženy by neměly stopovat samy.
- Nemyslete si, že když budete chtít jet autostopem jen na krátkou vzdálenost, že se vám nemůže nic stát. Dokonce byly popsány i případy, kdy stopaři ublížil člověk, kterého stopař podle vidění znal nebo s ním jel jen pár kilometrů.
- Ani stopování ve složení muž – žena nemusí být bezpečné.
- Nepodceňujte možnost napadení i muže stopaře.
- Pokud cestujete ve dvojici, nenechte se v žádném případě od sebe oddělit pod jakoukoli záminkou (např. řidič nechá nastoupit nejprve dívku a muž mezitím ukládá věci do kufru, řidič sešlápne plyn a ujede apod.).
- Velmi pečlivě si prohlédněte vůz, který vám zastavil. Jaký je to typ vozidla, jakou má poznávací značku, barvu, případné nápadnosti.
- Věnujte pozornost i způsobu, jakým vám řidič zastavil, může to mnohé prozradit o jeho řidičských dovednostech a alespoň mírně odhadnout sklony řidiče k riskování či dopravní nehodě.
- Mějte na paměti, že i když před vámi zastaví nějaké auto, nemusíte do něho nasednout. I zde máte stále možnost výběru, s kým pojedete a ke komu do vozidla sednete.
První dojem a intuice
- První dojem dělá hodně mnoho, i když se někdy můžete mýlit. Intuice je v takových situacích více než důležitá a v minulosti, opět při zpětných výpovědích obětí trestných činů, vyšlo najevo, že oběť měla pocit „že se jí něco nezdá“ a tuto svoji intuici podcenila a přitom jí mohla zachránit.
- Nebojte se říci NE, a to v jakýchkoli souvislostech, ať již před usednutím do vozidla, jako odmítnutí řidiče, tak i na jakékoli návrhy či nabídky, které nehodláte akceptovat v průběhu jízdy. Mějte na paměti, že slovíčko NE je úplné. Je to celá věta, ke které není potřeba cokoli dodávat!
Článek Autostop - doporučení pro stopaře - 2. díl byl publikován 18. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Autostop - doporučení pro řidiče 20.08.2009 21.00
- Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl 17.08.2009 21.00
- Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl 19.08.2009 21.00
- Autostop - co vše by se mohlo stát 23.08.2009 21.00
- Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží 24.08.2009 21.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.