Jak příjemně strávit dovolenou – „plánujeme kam a s kým“
Sponzorované odkazy:
Články v sérii
- Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl
- Jak příjemně strávit dovolenou – „plánujeme kam a s kým“
- Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 1. díl
- Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 2. díl
2. díl ze série článků „Pár sezónních tipů pro duševní pohodu neuškodí“
V úvodním díle série článků věnovaných dovolené „tak trochu jinak“ jsme si slíbili, věnovat se období relaxace a volna z různých úhlů pohledu a rozebrat naše chvíle odpočinku po částech. V dnešním díle se budeme věnovat výběru typu dovolené a osob, se kterými svoji dovolenou budeme trávit. Nemusí být tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát, s kým se rozhodneme odjet na dovolenou a kam. Odlišná situace nastane v případě rodin s malými dětmi, dětmi školního věku, dětmi adolescentními, bezdětných dvojic nebo osob bez partnera. Od rozhodnutí s kým na dovolenou pojedeme, se odvíjí i místo určení, kam pojedeme. Rozhodnutím, s kým strávíme svoji dovolenou, bychom měli začít. Během celoročního shonu jsme rádi, když můžeme být několik dní se svojí rodinou, abychom se navzájem užili, mohli být pospolu, měli čas si popovídat o věcech, na které zkrátka jindy tak nějak není čas. Víme, že společné zážitky sbližují a prohlubují se tak naše vztahy. Výběr místa dovolené může být prvním úskalím celého plánování. Několik dní volna může chtít každý z partnerů prožít jinak a i zde je vhodné se dopředu domluvit, abychom předešli zklamání a rozladěnosti, když ne vše půjde podle našich představ. Prospěšné je domluvit se na tom jak a kam budeme cestovat, na jak dlouho, rozvrhnout si, co budeme potřebovat zařídit předem, co nakoupit apod. Může se stát, že např. žena bude mít představu strávené dovolené u moře, se zajištěným stravováním, zatímco muž nemá „válení se u moře“ rád a láká jej dobrodružství v podobě vysokohorské turistiky. Co s tím? Měli bychom si najít čas společně to probrat, vyjasnit si očekávání od dovolené, probrat možnou délku dovolené, kterou nám umožní zaměstnavatel a pokusit se domluvit na scénáři výhra – výhra.
Řešení stylem „výhra – výhra
Co to znamená? Jednoduše to, že ani jeden z partnerů nebude zklamaný, že jej ten druhý nechápe, že mu nerozumí, proč a jakým způsobem chce trávit dovolenou. Někdy je možné z časového hlediska skloubit obě varianty, tedy že se jede i na pobytový zájezd k moři a poté se vydáme objevovat krásy hor. Možná je i alternativa v podobě „neutrálního“ způsobu dovolené např. na chalupě či poznávacím zájezdu, kdy partneři a rodina bude pospolu a poté několik dní každý z partnerů stráví dovolenou, dle svých představ, odděleně např. s kamarádkou či přáteli. Je možné i varianty kombinovat tak, že jeden rok se jede dle návrhu jednoho a druhý rok organizuje dovolenou druhý z partnerů. Podstatné je pohovořit si společně a pokud možno bez emocí a ujasnit si očekávání. Někdy právě proto, že jsme si svoje dny volna představovali jinak, tak nějak růžověji, bez komplikací a různých potíží, jsme zklamaní a otrávení a neumíme relaxovat. Někdy se proto raději říká, čím míň se na dovolenou těšíme a máme menší očekávání, tím lépe si ji užijeme. Za svoji praxi jsem se setkala s dotazy, zda je tzv.“normální“, aby partneři odjeli na dovolenou každý sám např. s přáteli a nikoli společně. Na tyto dotazy jsem vždy odpovídala slovy, že „normální“ je to, co vyhovuje oběma partnerům. V některých případech může být oboustranně prospěšné, že každý stráví dovolenou po svém a sám. A to tehdy, podnikají-li např. manželé společně, jsou spolu v každodenním kontaktu a pak mají možnost strávit pár dní odloučeně a více se na sebe těší. Naopak tam, kde se rodina po celý rok nevidí denně, může společná dovolená přinést stmelující zážitky a všichni si váží dní prožitých pospolu. Ale i zde mějte na paměti, že dovolená s sebou nese jiný režim, odlišný způsob trávení času a zpočátku se možná nevyhneme nějakým těm neshodám.
Článek Jak příjemně strávit dovolenou – „plánujeme kam a s kým“ byl publikován 11. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Wellness dovolená v Plzni 21.04.2015 22.30
- Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl 28.06.2009 21.00
- Dovolená v zahraničí již není pro pacienty odkázané na dialýzu problém 16.06.2015 12.00
- 4 tipy jak předejít střevním chorobám na dovolené 15.06.2017 12.00
- Jak předejít zimním depresím? 13.11.2016 12.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Pásový opar – příznaky a léčba
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.