Boj s alkoholismem – VI. část
Alkoholismus je vážným problémem závislých jedinců, ale i celé společnosti. Otázkou zůstává, proč se lidé stávají alkoholiky. Někteří lidé přeci pijí, a přesto k alkoholismu nikdy nesklouznou. Proč jiní ano? V této časti článku si přiblížíme některé teorie alkoholismu.
Teorie alkoholismu
Postupem času se tvoří různé teorie, které se snaží rozlišovat, jaké pití je v normě a kdy vzniká alkoholismu. Jiné teorie si kladou za cíl vysvětlit samotný vznik alkoholismu. My se nyní seznámíme s nejznámějšími teoriemi.
Morální teorie
Morální teorie rozlišuje mezi chováním, které je přizpůsobivé a nepřizpůsobivé. Z tohoto hlediska lze říci, že „nezdravé“ pití je takové, u kterého se jedinec nedokáže chovat přizpůsobivě.
Genetický model
Postupem času se ukazuje, že alkoholismus je geneticky ovlivněn. Jsou-li rodiče alkoholici, je pravděpodobnější, že i jejich potomek propadne této závislosti.
Pojetí alkoholismu jako nemoci
Alkoholismu je považovaný podle této teorie za nemoc, a proto dochází k rozpracování této nemoci na 7 fází příznaků postupujícího alkoholismu. Podle toho je také vypracován systém metod, jak kterou fázi léčit.
Teorie očekávání
Tato teorie říká, že alkoholik se dá poznat podle toho, co od alkoholu očeká. Pokud se člověk snaží o stav, který alkohol navozuje, je zavislý nebo je alkoholismem ohrožen.
Teorie snížení napětí v důsledku pití alkoholu
Náznakem alkoholismu může být, když člověk pije jen proto, aby zvládnul svůj stres. Proto je všeobecně nebezpečné řešit problém tím, že si dáme panáka. Velmi snadno se tímto způsobem pití lze dostat na šikmou plochu.
Model sníženého sebeuvědomování
Mnozí alkoholici se snaží o snížení sebeuvědomování. Snaží se vytlačit sami sebe i ostatní lidi, čas a realitu ze svého vnímání. Jde zde o odblokování projevů, které jsou jinak ve společnosti tabu.
Sebepovyšování alkoholiků
Mnozí se snaží alkoholem zvýšit své ego. Náchylní lidé jsou ti, kteří jsou ve společnosti nesmělí a tuto nesmělost překonávají právě alkoholem. Je známo mnoho případů, ve kterých dívka či chlapec začali s alkoholem proto, aby byli schopni navázat kontakt s druhým pohlavím.
Model sociálního učení
Tato teorie je velmi populární a mluví o tom, že se člověk učí pít ve společnosti. Problémem je, že právě v dnešní společnosti je alkohol přijatelný, a tudíž je videtelný na sociálních vzorech, které se člověk snaží napodobit.
Tímto článkem uzavíráme téma „Boj s alkoholismem“.
Článek Boj s alkoholismem – VI. část byl publikován 3. července 2009 v 15.00 v rubrice Krása. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Boj s alkoholismem - I. 28.03.2009 17.00
- Boj s alkoholismem - III. část 04.06.2009 12.00
- Boj s alkoholismem - IV. část 05.06.2009 12.00
- Boj s alkoholismem – V. část 02.07.2009 14.00
- Boj s alkoholismem - II. 30.03.2009 17.00
Top 10
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Cista na vaječníku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Jak stáhnout z těla vodu? Máme pár skvělých tipů!
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
- Posílení imunitního systému u dětí
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.