Boj s alkoholismem - I.
Tímto článkem otevřeme miniseriál o alkoholismu a především o boji s ním. Nejdříve si přiblížíme, co to je alkoholismus a kdy jedince lze považovat za alkoholika.
Alkoholismus a alkoholik
Alkoholismem rozumíme závislost na alkoholu, která se projevuje tím, že závislý jedinec vyhledává alkohol za každou cenu – škodí tak sobě, často i společnosti. Definovat alkoholika je poměrně složité. Kde je ta hranice, kdy již nejde o běžnou konzumaci alkoholu? Některé prameny definují alkoholika jako člověka, který pravidelně užívá alkohol. Tato definice je však zavádějící, protože podle ní by byl člověk alkoholikem, i kdyby pil pravidelně jednou měsíčně.
Obecně za alkoholika lze považovat toho, kdo zanedbává své základní povinnosti – např. docházku v práci či péči o rodinu.
Alkoholismu je nemoc, která má u každého jiný průběh. Bohužel u nás ještě velmi často bývá závislost na alkoholu podceňována a neřeší se tolik jako ostatní závislosti. Přitom tato závislost je vážným celospolečenským problémem.
Negativní stránky alkoholismu
Alkohol má tlumivý účinek – uklidňuje a dodává nám pocit veselosti. Proto také alkohol pijeme.
Pokud to přeženeme, zhoršuje se naše motorika, špatná je rovněž krátkodobá paměť i úsudek, snižuje se rychlost reakcí atd.
To jsou stavy, které se vyskytují po požití alkoholu. Pravidelným užíváním alkoholu dochází k mnohým závažným poškozením např. k poškození jater (cirhóza jater) či ledvin, objevit se mohou i epileptické záchvaty, cévní příhody, srdeční choroby. U alkoholiků je také větší pravděpodobnost vzniku rakoviny úst, jazyka, hltanu, jícnu…Dalším rizikem je impotence a mnohé další a další nemoci a potíže.
S alkoholismem nesouvisí pouze fyzické problémy. Objevují se i psychické nemoci a poruchy, např. deprese, obsese, panická úzkostná porucha atd…
Nejenže alkoholik škodí sám sobě, ale nese sebou další negativní vlivy, které se odráží v jeho sociálním kontaktu. Mezi ty významnější patří konflikty s přáteli, v zaměstnání, s rodinou. Bohužel alkoholově závislí jedinci se také častěji dopouštějí kriminální činnosti.
Alkoholismus a mládež
Dalším problém mající souvislost s alkoholem je fakt, že se k němu dostávají nezletilí. Je volně přístupný, a to, že by se měl prodávat pouze jedincům starších 18 let, je často jen fráze, které nikdo nedbá.
Nejhorší je, že užívání alkoholu u mladistvých je tolerováno. Přijde-li šestnáctiletý pubescent domů opilý, rodiče často nad tím mávnou rukou s tím, že se to stát může. Dokonce i často při rodinných a jiných oslavách potomkům sami alkohol nabízejí. Nevidí v ně riziko. Neuvědomují si, že čím mladší jedinec začíná s alkoholem, tím snadněji vzniká závislost na alkoholu.
Alkoholismus je nemoc, které potrápí postiženého, ale i jeho okolí. Proto je třeba s touto nemocí bojovat. Jak? To si přiblížíme v dalších článcích…
Článek Boj s alkoholismem - I. byl publikován 28. března 2009 v 17.00 v rubrice Návykové látky. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Boj s alkoholismem - II. 30.03.2009 17.00
- Boj s alkoholismem - III. část 04.06.2009 12.00
- Boj s alkoholismem - IV. část 05.06.2009 12.00
- Boj s alkoholismem – VI. část 03.07.2009 15.00
- Boj s alkoholismem – V. část 02.07.2009 14.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.