Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (2. část)
Sponzorované odkazy:
3. díl ze série článků „Trochu psychologie pro ženy"
V předchozím článku jsme si napsali o tom, jak je mateřská dovolená plná životních změn a zmínili jsme se o počátečních nesnázích, které novopečená maminka může prožívat. Slíbila jsem vám pár účinných tipů na to, jak zvládnout rodičovskou dovolenou více psychicky v pohodě se starším dítětem. Opět zde nehledejte zbytečné složitosti ani žádné odbornosti. Váš potomek je starší, umí s vámi už mnohem lépe komunikovat, což nemusí znamenat, že už mluví – stačí neverbální způsoby např. gesty. Vy jste si už našla nějaký řád a způsob „denního chodu doma“. Na první pohled se zdá, že to „nejhorší“ (začátky s miminkem, kdy nevíte co a jak a máte strach, abyste vše udělala dobře) máte za sebou. Ale najednou máte pocit, že vás to doma netěší, že vám chybí kontakt s dospělými osobami, zahlcuje vás péče o domácnost, obáváte se, že jste už vše zapomněly ze svého oboru, a že vaše potřeby jsou v ústraní? Některé ženy se toto obávají, málem i před sebou samotnou, říci nahlas. Nestyďte se za tyto pocity, jsou zcela běžné a normální. Vůbec to neznamená, že byste měla mít nějaké výčitky svědomí vůči dítěti nebo sobě.
Péče o domácnost je téměř manažerská pozice
Zvládat domácnost, každodenní péči o dítě a o domácnost je práce stejně náročná jako zaměstnání na plný úvazek. A dokonce někteří muži, i nahlas, přiznají, že oni by být s dítětem doma nezvládli. A považte, to už je co říci! Ona totiž péče o potomka je z určité části pěknou manažerskou průpravou. Nevěříte? Tak si to zkusme společně vysvětlit – každá z vás musí věnovat svému dítěti plnou pozornost, musí jej hlídat, aby bylo v bezpečí, musí předvídat co udělá, co by jej mohlo napadnout, musí promyslet, jaké činnosti bude s dítětem vykonávat, jak si s ním budete hrát, jaké jej třeba naučíte básničky a písničky, musíte zajistit chod domácnosti – vyprat, vyžehlit, uklidit. V neposlední řadě musíte nakoupit a promyslet, co budete vařit a hlavně, jak skloubíte činnost vaření s dítětem – abyste to s ním zvládla, neopařila jej, aby si kvůli chvilkové nepozornosti samo neublížilo. Nelehkým úkolem je také zorganizovat tzv. „přesun“ s dítětem z domova např. autobusem nebo i autem jinam. Obzvlášť v zimě musíte obléknout do několika vrstev svoji ratolest nebo ratolesti a samy sebe, sbalit věci, nutné s sebou – a to nesmíte zapomenout např. oblíbeného plyšáka! Musíte myslet na dostatek tekutin do lahvičky s sebou, svačinku, svoji kabelku, kočárek, hračky apod. No, řekněte sami, těch činností je mnoho. Když ještě vezmeme v úvahu, že nikdy dopředu nevíme, kdy se nám dítě „zasekne“, začne vztekat, protestovat, že se nebude oblékat, obouvat, že vlastně vůbec nikam nechce jít, popř. že by si rádo vzalo několik plyšáků a knížek, tak to potřebuje notnou dávku trpělivosti, taktu a sebezapření.
Mějte chvilku jen pro sebe
Není divu, že jste po celém dni vyčerpané a toužíte po chvilku klidu s hrnkem kávy nebo čaje, dobré knížce, filmu nebo ticha. Je to logické a normální, nemějte kvůli tomu výčitky. Nejste v tom samy a nestyďte se říci o pomoc partnerovi, babičkám, tetám nebo i kamarádce. Poproste je, zda by vašeho potomka na chvilku nepohlídali, nezabavili, nešli s ním na procházku. Určitě jste se setkali i s tím, že vám partner řekne, že je z práce také utahaný, chce mít klid apod. Nemá cenu se rozčilovat, začít se dohadovat, kdo toho má za celý den více plné zuby, vy sama víte, že máte nárok si také odpočinout, a proto na to zkuste jít takticky. Řekněte partnerovi, a nebudete lhát, že se vaše dítě celý den těší na to, až si s ním bude tatínek hrát, že mu může ukázat, co se už naučilo, že hra např. se stavebnicí může být i velkou relaxací pro partnera. A hlavně, ony děti tatínky tak nějak i trochu méně zlobí. A navrhněte, že raději zajistíte nákup, protože, jak známo, muži zas tak nadšení pro nákupy nejsou. Vy budete mít chvilku pro sebe, byť jdete plnit další povinnosti potřebné pro domácnost, ale budete sama, nebudete muset hlídat co dělá vaše dítě, zda něco nerozbije, někam neodběhne, nebude něco vyžadovat. Zkrátka jde o to, že z povinnosti uděláte přednost a nebudete si to zošklivovat. Není od věci probrat svoje pocity s jinou maminkou na rodičovské dovolené, zeptat se jí, jak to zvládá, co jí pomáhá atd. Přinejmenším zjistíte, že prožívá to samé, uleví se vám, a nebo si řeknete, že jste na tom někdy možná trochu lépe, a že to vaše dítě přeci jenom tak nezlobí.
Článek Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (2. část) byl publikován 16. března 2009 v 22.22 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (1. část) 15.03.2009 22.22
- Jak být psychicky fit - na mateřské dovolené 14.03.2009 22.22
- Jak na nachlazení? 21.03.2013 12.00
- Cvičení na záda aneb jak na bolest 28.04.2012 15.00
- Jak Přibrat? 22.01.2009 12.04
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.