Jak být psychicky fit - na mateřské dovolené
Sponzorované odkazy:
1. díl ze série článků „Trochu psychologie pro ženy"
Nastává čas velké změny
Období, kdy je žena na mateřské, později rodičovské dovolené je svým způsobem zvláštní. Ptáte se, proč? Proč je tolik diskutovaným tématem v různých článcích, časopisech, diskuzích a pořadech? Odpověď je velmi jednoduchá. Je to období plné radosti, naplnění ženské role, ale i starostí, „spousty volného času“, při kterém žena čas nemá vlastně vůbec na nic, často se potýká s absencí kontaktu s druhými lidmi, může ztratit přehled ve svém oboru a musí se finančně uskromnit. Zkrátka příchod miminka pro ni znamená obrovskou životní změnu a odlišný pohled na svět. Doposud se starala jen o sebe, případně partnera a domácnost, ale mohla jít kam chtěla, kdy chtěla, věnovala se svým koníčkům a kariéře. Nyní se stará hlavně o potřeby svého drobečka, na kterého se těšila a chce pro něho jen to nejlepší. Jednomže to vyžaduje hodně trpělivosti, úpravu denního režimu, naprostou změnu životního stylu a priorit a v neposlední řadě i větší závislost na partnerovi, co se týče materiálního zajištění.
Základem je spokojená maminka
Nevím jak vy, ale hodně žen čte články, odbornou literaturu, populární knížky a hledá různé rady již v těhotenství. Nakonec ale každá žena musí najít svůj vlastní způsob zvládnutí péče o miminko a později dítě batolecího věku. Každé z nás totiž vyhovuje něco jiného a jsme jedineční i v životním stylu se svým potomkem. Nestresujte se proto, když zjistíte, že vaše kamarádka, známá, nebo „hlavní hrdinka“ knihy prožívá určitou událost jinak, má odlišné zvyklosti, přístup k výchově, popř. jiný názor na život na mateřské dovolené obecně. Důležité je, co vyhovuje vám i vašemu dítěti. Mějte na paměti, že úplně to nejzákladnější pro dobrý psychický vývoj dítěte je spokojená maminka. Dítě totiž zrcadlí náladu a duševní rozpoložení mateřské osoby – tou je stále nejčastěji matka, i když přibývá mužů na rodičovské dovolené. Pokud matka bude spokojená sama se sebou, s tím co dělá a bude v dobré psychické i fyzické kondici, její dítě se bude také cítit dobře, společně lépe překonáte období vzdoru, různé scény plné vzteku, pláče a rozmrzelosti. Domnívám se, že celkově to prospěje i rodinné atmosféře a vztahu k partnerovi. Ten bude mít pocit, že má vedle sebe ženu, která je samostatná, vyrovnaná a spokojená. Ptáte se mě, jak toho docílit?
Každý začátek je těžký
Zpočátku to možná nebude až tak jednoduché, hodně času vám zabere přebalování, kojení, uspávání malého drobečka a budete ráda, když vám zbude chvilka času na odpočinek a rychlou sprchu. Možná vás i samotné překvapilo, jak náročná je celodenní péče o potomka. Určitě jste věděla, že to bude znamenat změnu v životě a budete unavená, ale reálně si to na sobě představit příliš dopředu nelze. Nevěste hlavu, postupem času, kdy si osvojíte většinu aktivit (právě to přebalování, krmení, přípravu stravy apod.), budete mít lepší časový odhad, jak dlouho na každou z nich potřebujete a přizpůsobíte tomu svůj denní harmonogram a přípravu na odchod s dítětem na vycházku nebo případně něco zařídit. Ono je občas velmi těžké odhadnout, jak dlouho se bude miminko kojit a domluvit si, třeba i setkání s jinou maminkou na procházku na konkrétní čas, může být nadlidský úkol. Do půl roku dítěte však, až na výjimky, nečekejte, že se vám ustálí denní režim, dítě je ještě maličké a doba, kdy opravdu usne, nebo se bude hlásit o jídlo je nevyzpytatelná. Proto kdykoli to bude jen trochu možné a vaše dítko usne, udělejte si chvilku pro sebe, něco hezkého si přečtěte, dejte si v klidu kávu (ta v malé míře nevadí ani při kojení, a nebo raději volte u bez kofeinovou) nebo si běžte také lehnout a odpočívejte. Příště si napíšeme, jak zůstat psychicky fit na rodičovské dovolené se starším potomkem.
Článek Jak být psychicky fit - na mateřské dovolené byl publikován 14. března 2009 v 22.22 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak na nachlazení? 21.03.2013 12.00
- Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (1. část) 15.03.2009 22.22
- Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (2. část) 16.03.2009 22.22
- Cvičení na záda aneb jak na bolest 28.04.2012 15.00
- Jak Přibrat? 22.01.2009 12.04
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.