Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – otázky na finanční ohodnocení
Sponzorované odkazy:
8. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"
V minulých článcích, týkajících se přijímacího řízení do zaměstnání, jsme si rozebrali výběrová řízení od napsání životopisu, po celkovou přípravu všech dokumentů, volbu oblečení až po samotný průběh pohovoru. Napsali jsme si, jaké se mohou objevit otázky a co vše můžete při pohovoru očekávat. Slíbila jsem vám zodpovězení velmi často obávané otázky na téma finance.
Jaký si představujete svůj plat?
Je to samozřejmá a praktická otázka, která je vždy součástí každého pohovoru, protože do práce chodíte nejen kvůli své seberealizaci, pracovnímu nadšení a sebevzdělávání, ale také kvůli finanční stránce, která zajistí vaši životní úroveň. Jak jsem ale slyšela z úst jedné profesorky na vysoké škole a zároveň personalistky, do zaměstnání nechodíte pro peníze, ale za peníze. Což když přeložíme, znamená, že finanční stránka by neměla být to hlavní, co nás motivuje získat zaměstnání a hlavně je vykonávat. Finance jsou nezbytně nutné, ale nikdy by neměly být to jediné, co nás na naší práci „baví“. Pro personalistu je vaše představa o platu velmi důležitá, protože pro každou pracovní pozici existuje určité platové rozmezí, které vám může nabídnout a potřebuje vědět, zda vaše očekávání jsou reálná.
Důležitou roli zde hraje i dosavadní praxe a vzdělání. Pokud budete vyplňovat dotazník, sloužící k registraci v nějaké personální agentuře, nebuďte překvapení, pokud je jedna z kolonek v dotazníku věnována představě o vašem platu. Nepodceňujte se, ale ani to nepřežeňte se svým požadavkem. Personalista, v případě, že je vaše očekávání platu nereálné, vás s největší pravděpodobností nebude kontaktovat, najde-li se místo, které by jinak bylo ušité na míru vašim zkušenostem. V takovém případě dá přednost uchazečům, kteří mají očekávání v mezích rozpětí dané pozice. Zkusme si popsat situaci, kdy jste odpověděli na inzerovanou volnou pracovní pozici, byli vybráni na základě životopisu a byli jste pozváni na pohovor. Stále jste však nikde nezjistili, jaký je nabízený plat, nebylo uvedeno ani žádné rozmezí, a nebo v inzerátu stálo, že plat je dohodou dle zkušeností a praxe. Co teď s tím? Už jsme si řekli, že tato otázka, tedy na plat, vás nemine.
Zásady u pohovoru
Jaké jsou zásady? Nikdy se vy neptejte na finanční ohodnocení hned na začátku pohovoru, tedy těsně poté, co personalistu pozdravíte. Stejně tak jsou nevhodné otázky na začátek týkající se pracovní doby, zaměstnaneckých výhod a dovolené. Samozřejmě i na tyto otázky dojde, ale mají svůj čas a upřednostníte-li je, budete působit dojmem, že více než o blaho firmy, pracovní nadšení a snahu uplatnit své dovednosti, vám jde jen o prospěch a vlastní blahobyt. A takoví uchazeči zaměstnavatele neoslní. Otázka na plat, často znějící „jak si představujete svoje finanční ohodnocení?“ by měla následovat poté, co vám personalista sdělí obsah práce, vaši odpovědnost, kompetence, rozsah činností apod. Pokud narazíte na ne příliš zkušeného personalistu, jehož otázka na vaši představu o platu bude položena jako jedna z prvních, reagujte např. takto: „rád/a bych znal/a rozsah mých povinností, bližší náplň práce a mé zodpovědnosti, teprve potom vám budu lépe schopen/schopna sdělit svoji představu o platu“. Ve většině seriózních inzerátů najdete požadavky na uchazeče o zaměstnání i náplň práce. I přesto trvejte na ústním přiblížení dané pozice, většinou se do inzerátu, kromě nezbytných požadavků, nepíše úplně vše. Svojí otázkou také ukážete opravdovou motivaci získat pracovní pozici. Pokud si opravdu nevíte rady, jakou výši platu si můžete říci, podívejte se na pracovní nabídky v různých regionech, srovnávejte, pozeptejte se po známých (nemyslím tím ptát se na jejich plat, ale na zkušenosti se mzdami v konkrétních městech a krajích). Existují i webové stránky, na kterých najdete průzkum platů v různých oblastech. Občas se objeví i články na toto téma v novinách. Zkrátka snažte se být tzv. in. Nebuďte překvapeni, pokud vám personalista přímo neřekne výši platu – on má k dispozici rozmezí, zapíše si vaši představu a bude to tlumočit svému nadřízenému nebo, jde-li o personální agenturu, tak ta firmě, která hledá vhodného uchazeče. Od personalisty můžete slyšet pouze větu např. že jste se strefil do daného platového rozmezí, nebo že vaše představa je reálná. V některých případech, kdy už budete ve vyšších kolech výběrového řízení a budete „žhavým“ kandidátem, se můžete bavit o platu v konkrétní podobě. I toto může být však individuální záležitostí. Zkrátka zkuste být připraveni, abyste nebyli překvapeni – třeba otázkou svůj očekávaný plat. Hodně štěstí.
Článek Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – otázky na finanční ohodnocení byl publikován 13. března 2009 v 22.22 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – příprava ‘psychická’ 18.12.2008 18.12
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání - životopis 20.11.2008 10.00
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – praktická doporučení 26.01.2009 22.22
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – sjednání termínu 30.11.2008 21.00
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – nastal den ‘D’ 30.12.2008 22.22
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.