Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – doporučení k rozhovoru
Sponzorované odkazy:
6. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"
V předchozích článcích jsme postupně shrnuli podstatné náležitosti, jak se připravit na pracovní pohovor od napsání životopisu, přes přípravu dokumentů až po úpravu vzhledu v den přijímacího řízení. V tomto článku bych se ráda věnovala více samotnému obsahu rozhovoru s pracovníkem pověřeným výběrem.
Vstup do kanceláře
Přijdete-li do firmy, kde se ucházíte o místo, je užitečné zdravit na chodbě všechny lidi, které potkáte. Nikdy nevíte, s kým budete hovořit při pohovoru, nehledě na to, že zdravení patří k žádoucímu společenskému chování. Při vstupu do kanceláře personalisty vždy zaklepejte. Zdá se to jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik uchazečů tyto základy bontonu nedodržuje. Po vstupu do kanceláře vždy pozdravíme a představíme se jménem včetně důvodu návštěvy (přišel jsem na přijímací řízení, měli jsme domluvenou schůzku apod.). Může se stát, že přijímací pohovor bude probíhat za přítomnosti pouze jednoho pracovníka firmy, častější je však přítomnost více lidí, tzv. komise (pravidlem toto bývá u vícekolového výběrového řízení). Nenechte se znervóznit větším počtem osob. Pozitivní na tomto může být fakt, že se můžete zbavit pocitu, že když se nezalíbíte jednomu člověku, přijdete o možnost postoupit do dalšího kola přijímacího řízení, udělat si na vaši osobu názor bude mít tak možnost více lidí. Samozřejmě personalista – profesionál se neřídí pouze svými dojmy, ale hlavně zákony a etickým kodexem, ale všichni víme, že první dojem a dojem vůbec hraje u každého jedince nějakou roli.
Začátek rozhovoru
První část pohovoru se nazývá anglickým výrazem „warming up“, kdy jde o navázání kontaktu – můžete být dotázáni na cestu do firmy, dopravu, příp. komplikace počasí. Jde o uvolnění atmosféry a také čas na to, abyste se mezitím posadili, odložili si kabát apod. Po celou dobu rozhovoru se snažte mluvit přirozeně, nepoužívejte příliš komplikované obraty a odborné výrazy. Nervozita je z hlasu patrná a nejčastějším projevem je třesoucí se hlas a velmi rychlá mluva, která je na úkor srozumitelnosti. Nikdy neskákejte druhým do řeči, a pokud je vám položena otázka, pozorně ji vyslechněte do konce. Časté jsou otázky týkající se zaslaného životopisu a profesních zkušeností. Je užitečné, abyste si sami pro sebe „časově srovnali“ důležitá období ve vašem profesním životě – ukončení školy, délka zaměstnání v jednotlivých pracovních pozicích. Nevypadá dobře, když budete stále odpovídat stylem „to jsem vám napsal do životopisu, to nevím, kdy přesně bylo, nepamatuji se apod.“. Mějte promyšlené, co o sobě chcete říci, což však neznamená, abyste odvyprávěli celý váš životopis od mateřské školky. Nemluvte rozvláčně a neuvádějte příliš mnoho detailů (např. dříve jsem pracoval tam a tam, práci mě nabídl kamarád, který se jmenoval tak, a tak a poznal jsem ho, když jsem….) Pokud zahltíte komisi svým monologem a téměř je nepustíte ke slovu, nejenže se budou „ztrácet“ v mnoha podrobnostech, ale také je nejspíš odradíte od další spolupráce s vámi a to je to, kvůli čemu jste rozhodně přijímací řízení neabsolvovali. Přístě si rozebereme více možné typy otázek a přidáme další doporučení.
Článek Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – doporučení k rozhovoru byl publikován 22. ledna 2009 v 22.22 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – příprava ‘psychická’ 18.12.2008 18.12
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – praktická doporučení 26.01.2009 22.22
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání - životopis 20.11.2008 10.00
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – otázky na finanční ohodnocení 13.03.2009 22.22
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – sjednání termínu 30.11.2008 21.00
Top 10
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Pásový opar – příznaky a léčba
- Jaterní dieta – jak sestavit jídelníček?
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Cista na vaječníku
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.