Nebuďte obětí stresu
Sponzorované odkazy:
Dnešní uspěchaná doba nás nutí k všeobecnému shonu, který často vede ke stresu. Někdo tomuto jevu propadne, jiní se brání. Proč a jak si uchovat odolnost vůči stresu?
Co je to stres
Stres můžeme definovat jako zátěžovou situaci, ve které cítíme tlak ze všech stran. Je to psychická tenze, která se často odráží v objektivně zjistitelných změnách v organismu, např. rychleji nám buší srdce.
Stres může mít i zdravou podobu. V tom případě hovoříme o tzv. eustresu, který je sice pro nás silným emocionálním zážitkem, ale jeho překonání nám přináší radost. Tento stres nás motivuje k činnosti.
Nezdravým stresem je distres, tj. negativně prožívaný stres, ve kterém se člověk cítí ohrožen.
Příznaky stresu
Příznaky stresu se projevují ve fyziologické rovině, v emocionální rovině a v chování.
Jedinec mající stres pociťuje bušení srdce, nechutenství, migrény, nepříjemné bolesti v krku, napětí…V emocionálné rovině jde o časté změny nálad, nadměrnou únavu, podrážděnost, úzkostnost, nadměrně starosti o vlastní zdraví. V chování se projevuje zhoršenou kvalitou práce, častější konzumací alkoholu a cigaret, nerozhodností, větší nehodovostí…
Příznaků je celá řada a objeví-li se jich více najednou, mělo by to jedince varovat ke změně životního stylu.
Rizika stresu
A co vám hrozí, když u vás bude přetrvávat stres delší dobu? Budete mít větší sklon k různým nemocem, např. k infekčním nemocem, ke kardiovaskulárním potížím, k bolestem hlavy, k astmatu, k cukrovce, k rakovině tlustého střeva…Hrozí vám ale i psychické obtíže, kterými jsou např. deprese či úzkost.
Bojujte se stresem
Naučte se úspěšně bojovat se stresem. Jak? Především kvalitní relaxací. Jak budete relaxovat, záleží jen na vás a na tom, co považujete za zdroj odpočinku. Tento odpočinek může být aktivní i pasivní.
Někdo rád poslouchá příjemnou hudbu, jiní rádi relaxují ve vaně…V čase relaxace se věnujte jen sami sobě a vypuďte myšlenky na práci a další starosti. Můžete také zkusit aktivní relaxaci. U nás je rozšířen autogenní relaxační trénink, což je metoda, při které se jedinec soustředí na uvolňování jednotlivých svalů. Je spojen s imaginací, při které si jedinec představuje uklidňující scenérie.
Dnes jsme nasměrováni tak, abychom se stále za něčím honili. Uvědomte si ale včas, jak je stres nezdravý a naučte se vhodně relaxovat.
Článek Nebuďte obětí stresu byl publikován 29. listopadu 2008 v 23.21 v rubrice Krása. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Jak nepodléhat stresu? 21.04.2017 19.00
- Jste obětí domácího násilí ? 31.05.2010 21.00
- 4 tipy jak se zbavit stresu 05.07.2013 12.00
- Jak se zbavit stresu z práce? 10.11.2016 12.00
- Jak poznat, že jste překročili snesitelnou hranici stresu? 06.10.2015 19.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.