Hit jménem potravinové doplňky
Sponzorované odkazy:
Na trhu najdete spoustu potravinových doplňků různých značek. Po jakých sáhnout? Co přináší a obejdeme se bez nich?
Potravinové doplňky
Potravinové doplňky mají za úkol dodávat tělu látky, např. především různé vitamíny a minerály, kterých máme nedostatek. Jejich užíváním se snažíme přiblížit ideálnímu zastoupení všech důležitých látek v těle. Některé potravinové doplňky se zaměřují na jednu určitou látku, jiné jsou komplexní a jejich užívání by nám mělo zajistit vyvážený poměr minerálů a vitamínu v těle.
Kdy používat potravinové doplňky
Potravinové doplňky je vhodné používat především, pokud vám lékař zjistil nedostatek nějaké látky v těle, např. železa či vápníků. Vhodné jsou také pro lidi, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohou některé látky do těla dostávat přirozenou cestou. Užívání je také vhodné při sportu, při velkém vytížení, v těhotenství či ve stáří. Mnozí potravinové doplňky používají jako prevenci. Důležité je uvědomit si, že užívání potravinových doplňků nespasí naší životosprávu. Znamená to, že pokud kouříme, jsme ve stresu či žijeme jinak nezdravě, nezachrání to fakt, že do sebe budeme ládovat různé vitamíny. Zdravá životospráva by měla být stěžejní.
Zkoumejte pečlivě příbalové letáky
Chystáte-li si koupit nějaký potravinový doplněk, snažte se o něm zjistit co nejvíce, ať už z příbalového letáku nebo z jiných zdrojů. Vyvarujte se potravinových doplňků, které mají zbytečně moc barviva, konzervantů, cukrů a dalších nežádoucích látek. Vhodné je také vybírat si takové potravinové přípravky, které se lépe vstřebávají, jinak vaše tělo nevyužije jejich účinek a pokud ano, tak jen malý zlomek. Všichni známe zlaté pravidlo: „Nic se nemá přehánět“, a to platí i v případě užívání potravinových doplňků. Ve větší míře je problém právě s jejich vstřebáváním. Často se poté tyto látky usazují v ledvinách či měchýři a způsobují sraženiny, které mohou přispívat ke vzniku ledvinových či močových kamenů. Některé potravinové doplňky jsou také dimenzované tak, že se nedoporučuje jejich dlouhodobé užívání. Proto berete-li některý doplněk déle, poraďte se se svým lékařem či ls ékárníkem.
Článek Hit jménem potravinové doplňky byl publikován 23. listopadu 2008 v 18.14 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Jak na potravinové alergie? 27.04.2015 15.00
- Doplňky stravy – vyzrajte na nedostatky 28.01.2012 12.00
- Minerální doplňky nejen pro lidi 30.10.2014 10.00
- Vitaminy a vitaminové doplňky aneb co dělat, když příroda nestačí 31.05.2013 21.00
- Onkologové varují: „Zázračné“ potravinové doplňky proti rakovině jsou často jen vyhozené peníze a hazard s léčbou 20.01.2015 14.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.