Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání - životopis
Sponzorované odkazy:
1. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"
Doporučení k životopisu
Pokud se ocitnete v situaci, kdy hledáte nové zaměstnání, nejdůležitější je dobře se připravit na kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Pokud Vás zaujme nějaká nabídka na pracovní pozici, pečlivě si přečtěte požadavky kladené na uchazeče a zvažte, zda tato kritéria splňujete. Zpravidla jako první požaduje firma od uchazeče zaslání životopisu buď v elektronické, nebo písemné podobě. Zpracujte svůj životopis, zaměřte se hlavně na dosavadní pracovní zkušenosti, dovednosti a znalosti. Způsoby psaní životopisů můžete najít na různých webových stránkách, ale i v knihách a časopisech. V případě, že již máte svůj životopis napsaný z dřívějška, můžete jej použít, avšak doplňte jej o nejaktuálnější data (ukončení školy, všechna předchozí zaměstnání, příp. délku rodičovské dovolené apod.) Někdy firma sama požaduje od uchazečů strukturovaný životopis a uvedení oblastí, na které se máte při sestavování životopisu zaměřit (např. jazykové znalosti, publikační činnost, svářečské oprávnění, absolvované kurzy a stáže apod.) V případě, že není výslovně požadovaný strukturovaný životopis, je tato forma nejvhodnější pro svoji přehlednost a posloupnost časových údajů. Pracovník pověřený výběrem se tak rychle zorientuje ve Vašich životopisných datech a zkušenostech. Zapomeňte na „životopisné romány“ čítající několik stran, ty samy o sobě odradí od čtení. Možná vás tento způsob zpracování životopisu ani nenapadl, což je dobře, ale věřte, že ze zkušenosti vím, že někteří uchazeči o práci jsou schopni začít psát svůj životopis jako úvahu z českého jazyka. Podstatné je psát pravdivé informace, nepřeceňovat se, ale ani nepodceňovat. Do životopisu uveďte skutečně jen takové dovednosti, které ovládáte. V opačném případě byste jednak klamali svého budoucího zaměstnavatele, ale i stresovali sami sebe v situaci, kdy by součástí náplně vaší práce byl úkol, se kterým byste si nemuseli vědět rady (např. překlad odborného textu z cizího jazyka).
Proč je důležitá informovanost
Personalisté ve firmách, na základě zaslaných životopisů, vybírají nejvhodnější uchazeče a ty poté zvou k osobnímu pohovoru. Proto, abyste tuto, pro většinu z nás, náročnou životní situaci, zvládli úspěšně, je potřeba se na pohovor připravit. Ne nadarmo se říká, že je důležité být informován, protože když máme dostatek poznatků o tom, jak se v situaci přijímacího řízení chovat, co dělat a co naopak nedělat, budeme lépe zvládat vlastní nervozitu, celkově danou situaci pojmeme spíše jako výzvu pro nás samotné, než jako další stres, který na nás čeká. Díky informovanosti se budeme chovat mnohem klidněji, a tak i přirozeněji, takže máme i vyšší šanci na úspěch. Pokud Vás zajímá, jakým způsobem se co nejlépe připravit na pohovor, počkejte si na pokračování tohoto článku, ve kterém najdete vhodná doporučení.
Článek Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání - životopis byl publikován 20. listopadu 2008 v 10.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – příprava ‘psychická’ 18.12.2008 18.12
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – otázky na finanční ohodnocení 13.03.2009 22.22
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – sjednání termínu 30.11.2008 21.00
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – praktická doporučení 26.01.2009 22.22
- Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – nastal den ‘D’ 30.12.2008 22.22
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.