Jak správně sedět u počítače
Sponzorované odkazy:
Jak správně sedět u počítače? Ať už ho potřebujete ke své práci či ho považujete za své hobby, vždy myslete na to, že správné sezení je jedním z důležitých faktorů ovlivňující vaše zdraví. Dbejte na to. Zvláště pokud před monitorem trávíte hodně času.
Seďte správně
Jak tedy správně zreorganizovat své pracoviště, abychom mohli říci, že naše sezení u počítače je zdravotně nezávadné? Především je třeba nehrbit záda. Během práce se nepředklánějte ani nezaklánějte.
Toho docílíte, když umístíte monitor a klávesnici tak, že ruce budou při práci na klávesnici v rovině s podlahou a horní část obrazovky bude ve výši vašich očí. Při tomto posedu by také měla chodidla na podlaze zcela spočívat, tj. neměla by váha těla být kladena pouze na špičky nebo pouze na paty.
Počítačovou myš umístěte na snadno dostupné místo. Manipulace s ní by měla být pohodlná pro ruku. Kolem ní je nutný volný prostor, abychom si při pohybu s ní mohli položit předloktí.
Předejdeme tak možnosti přizpůsobení se poloze myši a tím i deformování celého těla do zdraví neprospěšné pózy, na kterou si mnohdy zvykneme a mylně ji považujeme za pohodlnou a tudíž vhodnou. Věřte, že časem se důsledky tohoto špatného sezení negativně projevují.
Co je ještě zapotřebí…
Lokty musí zaujímat takovou polohu, aby nezatěžovala ramena, která při námaze znemožňují uvolnění šíje a tím mohou ústit v mnohé zdravotní problémy. Dalším důležitým faktorem pro zdravé sezení je volba oblečení. Nemělo by být obtažené. Oblečení volte pohodlné, prodyšné a takové, které dobře propouští případný pot.
Určitě se také vyplatí investovat do kvalitní židle. Ta by měla mít především na opěradle vystouplou výztuhu, která bude podepírat dolní část zad a tvarovat je do ideálního zakřivení. Dá se nahradit mnoha způsoby, např. ručníkem omotaným okolo opěradla, ale vlastnostem židle s výztuhou se toto řešení nevyrovná. Investované peníze do židle se vám vrátí v podobě správného držení těla. To stojí za to.
Nenechte ochabnout svaly
Není to ovšem pouze posed, který naše tělo týrá. Neprospívá nám hlavně svalová pasivita, která způsobuje většinu problémů. Můžeme tomu zamezit například tím, že alespoň každou půlhodinu absolvujeme několikaminutové protažení těla. To nemusí být vždy samovolné, ale můžeme jej spojit s nějakým účelem (cesta do automatu pro kafe, nějaká ta domácí práce,…).
Ochabnutí zádových svalů může nastat i následkem nedostatku spánku, únavy či stresu. Je tedy třeba si upravit časový harmonogram, abyste k počítači přicházeli vždy svěží a odpočatí. Platí to i naopak, jelikož bez zdravého těla a dobře stavěných zad jen těžko budete k PC zasedat s dobrou náladou.
Článek Jak správně sedět u počítače byl publikován 2. října 2008 v 19.35 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak Přibrat? 22.01.2009 12.04
- Jak překonat strach? 22.07.2012 11.00
- Jak poznat anorexii? 22.01.2013 15.00
- Jak na nachlazení? 21.03.2013 12.00
- Jak předejít celulitidě 29.10.2008 15.00
Top 10
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Otužování - jak začít a postupně si tak posilovat imunitu
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.