Do mateřské školy s úsměvem (2. díl)
Sponzorované odkazy:
aneb série povídání pro rodiče, jak přechod dítěte do školky co nejlépe zvládnout
Milí rodiče, slíbila jsem vám, že se v dalším našem „povídání“ podíváme na to, jak předcházet stresu a jak ho případně zvládnout v období, kdy začne vaše dítě navštěvovat mateřskou školu. Vezmeme to všechno popořádku a možné stresové situace si rozdělíme do několika dalších povídání. O stresu se dnes mluví téměř všude a v různých souvislostech. Ke stresu je hodně co napsat, a tak si dnes napíšeme něco málo o tom, co stojí za vznikem stresu v době, kdy začnete vaše dítě vodit do školky. Každý z nás někdy zažil situace, kdy se necítíme dobře na duši, možná i na těle, máme z něčeho strach a přitom si neumíme vysvětlit proč. Tak to jsou právě situace, kdy jsme ve stresu. Obavy v nás zpravidla vzbuzují věci, o kterých nám chybí informace, nevíme co dělat, a nebo jsou na nás kladeny vysoké nároky a my cítíme odpovědnost. A vy přeci zodpovědnost máte a jakou! Vychováváte svoje dítě, pečujete o něho a chcete mu dopřát co nejhezčí dětství. Źároveň vaše dítě již není ten malý uzlíček, který je naprosto bezmocný a závislý čistě na vaší péči. Také vy máte svoje pracovní povinnosti a závazky. Proto byste určitě rádi skloubili rodinný život a pracovní kariéru. To vyžaduje nejen vaši trpělivost, dobrou organizační schopnost, ale i znalosti toho, co je pro dítě, do školky chodící, důležité.
Nervózní z přemíry povinností totiž může být každý z nás a toto napětí se potom přenáší na dítě. Ono jakoby mělo nějaký radar a úplně bezpečně vycítí naše nálady a neklid. Potom nejsme laskaví, vstřícní, nemáme náladu něco vysvětlovat, spěcháme a jsme úseční v řeči. Dítě zpravidla reaguje vztekem, vzdorem, postaví si hlavu. Situace vypadá tak, že např. nechce odejít z domu, nechce snídat, oblékat se, zdržuje apod. Najednou se z vašeho hodného a poslušného dítěte stane zuřivec, který křičí, válí se po zemi a dělá všechno možné, jen ne to, co po něm právě teď chcete. Vnímá totiž, že spěcháte, nerozumí tomu, proč jste si dříve spolu ráno více hráli, mluvili spolu a mohli jít společně v klidu ven. Teď ví, že je ráno shon, půjde do prostředí, které zatím nezná a neumí si vysvětlit, proč je vše jiné, než jak bylo doposud zvyklé. Nebojte se, jedná se o přechodné období, které musí zvládnout každý a dříve nebo později se to podaří i vám. Děti milují řád, rituály, předvídatelné a srozumitelné situace, a proto by si teď měly zvykat na nový životní rytmus a denní řád. Já vím, lehce se toto napíše, ale realita je poněkud jiná. Co tedy s tím?
Za prvé je pro vás, jako rodiče samotné důležité, nevyčítat si, že jste své dítě přihlásili do mateřské školy. Nedivte se, že toto zde píši. Je hodně rodičů (hlavně maminek), kteří své dítě do mateřské školy dají, protože se musí nebo chtějí vrátit do zaměstnání, bojí se, že by přisli o svoje pracovní místo, rodina potřebuje peníze apod., ale vnitřně, sami pro sebe, nejsou s faktem, že dítě dají do školky vyrovnáni(y). Vyčítají si to, mají pocit, že své dítě „odsunuli na druhou kolej“, protože jej nemají celý den na očích. Zkuste se zbavit těchto obvinění, jsou zbytečná a zatěžující, hlavně pro vás. Pro dítě jste i nadále ty nejdůležitější osoby na světě, i když vám to teď tak možná nepřipadá, protože se vaše dítě hodně osamostatňuje a máte pocit, že vás již nepotřebuje tak jako dříve. Přijměte svoji novou roli „rodiče dítěte z mateřské školy“, která vám teď plně patří. Nyní již nejste „jen“ např. ekonomka nebo prodavačka, ale matka (otec) např. Vendulky z mateřské školy. Můžete se těšit na to, že vám začíná nová společná etapa života, vaše dítě vám bude vyprávět spoustu zajímavých věcí, naučí se další dovednosti, bude vám vyprávět zážitky, které zažilo a bude vás inspirovat k dalším činnostem a připravovat nová témata, minimálně k zamyšlení. Určitě vás napadlo, že ne vše bude vždy pozitivní, ale nemá cenu se stresovat a děsit předem. Já vám mohu předem zatím prozradit jen to, že příště se podíváme, jak můžete bojovat proti stresu vy sami.
Hezký den vám všem přeje Lenka Vlášková
Článek Do mateřské školy s úsměvem (2. díl) byl publikován 17. září 2008 v 10.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Do mateřské školy s úsměvem (5. díl) 18.10.2008 10.00
- Do mateřské školy s úsměvem (1. díl) 13.09.2008 22.00
- Do mateřské školy s úsměvem (7. díl) 30.10.2008 10.00
- Do mateřské školy s úsměvem (3. díl) 23.09.2008 10.00
- Do mateřské školy s úsměvem (4. díl) 15.10.2008 10.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.