Naučte se relaxovat

Tagy:  meditace, odpočinek, načerpání energie, relaxace

Sponzorované odkazy:

Naučte se relaxovat

V dnešní době plné shonu si jen těžko hledáme chvilku, kdy se věnujeme jen odpočinku a sami sobě. Přitom právě tyto chvíle jsou důležité pro udržení psychického zdraví. Umíte relaxovat?

Více relaxujte

Slovo „relaxace“ ve volném překladu z latiny znamená záměrné uvolňování v oblasti psychické i fyzické.

relaxacerelaxace

Jak relaxovat? Relaxaci můžeme chápat jako činnost, u které si odpočineme . Věnujeme se zábavě a snažíme se nemyslet na povinnosti.. Někdo relaxuje u pěkného filmu či u zajímavé knížky, někdo jiný si třeba dopřává dlouhé koupele či poslouchá příjemnou hudbu. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje a u čeho jste schopni po náročném dnu vypnout a zregenerovat své fyzické i duševní síly.

Kromě tohoto způsobu odpočinku existují také různé techniky, které vám pomohou v aktivní relaxaci.

Něco víc pro relax

Zkuste aktivní relaxaci. Tu vám doporučujeme zejména v případě, že nadměrně trpíte stresem a hůře se uvolňujete. Relaxačních technik je celá řada. U nás je však nejvíce rozšířen Schultzův autogenní relaxační trénink. Zkuste ho taky! Jak na to? Před relaxací je důležité si vyhradit čas (min. 20 minut), který budete mít jen pro sebe a během kterého vás nebude nikdo rušit. Pozor: Nepouštějte se do autogenního tréninku, pokud máte vážnější zdravotní komplikace, např. problémy se srdcem. V těchto případech se raději poraďte s lékařem.

Vyhradili jste si potřebný čas? Tak můžeme začít: Lehněte si na pohodlnou podložku. Měli byste se cítit příjemně – nic vás nebolí, teplota v místnosti je ideální atd.

Začněte postupně uvolňovat svaly. Dávejte si v duchu sugesce, např. Uvolňuji pravou nohu, je těžší, rozlévá se do ní teplo…Postupujte systematicky od končetiny přes tělo až k hlavě. Těžkost a teplotu vynechejte u hrudi a hlavy. Hruď nesmí těžknout a hlava by měla být příjemně chladná. V okamžiku, kdy cítíte, že jste uvolnění, začněte s imaginací.To znamená, že se v duchu přenesete na nějaké místo, které máte rádi. Nechte se uklidňovat scenériemi, které vám jsou příjemné – např. houpání v síti, odpočinek na lehátku u moře… Zkuste si vybavit co nejkonkrétnější představu, která na vás působí příznivě.

Jste už úplně uvolnění? Můžete se vrátit zpátky. Ale pozor: Vracejte se postupně. Počítejte si pomalu od desítky k jedničce a až se k ní dostanete, vraťte se zpět do reality. Ještě ale předtím si dejte sugesci, že se budete cítit po „návratu“ dobře. Sugesce má svou sílu a působí na nás víc, než bychom si byli schopni připustit.

Mnozí žijí příliš rychle a nemají na nic čas. Tito lidé jsou ve stresu a častěji trpí civilizačními nemocemi. Nepatřete mezi ně! Zastavte se a udělejte si čas jen pro sebe a vaší relaxaci. Chcete zkusit nějakou techniku? Třeba zrovna vás Schultzův autogenní relaxační trénink nadchne.

Článek Naučte se relaxovat byl publikován 15. září 2008 v 10.05 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...