Pohybem ke zdraví
Sponzorované odkazy:
V dnešní době sedavých zaměstnání, kdy je nám nejbližším společníkem počítač a televize je pravidelný tělesný pohyb stále více důležitý. Naše tělo je sestaveno k tomu, aby se hýbalo. Pohyb potřebuje, aby mohlo dobře a zdravě fungovat. Pokud budeme mít pohybu nedostatek začneme přibývat na váze, naše svaly začnou ochabovat, bude se nám hůře dýchat při namáhavých činnostech a v neposlední řadě se zvýší riziko výskytu některých onemocnění-např. cukrovka, nemoci srdce a cév, osteropóza, apod.
Proč je pohyb zdravý
Zdravý pohyb nám pomůže posílit srdce a cévy, kterými pak snadněji proudí krev, budujeme a posilujeme svaly, které jsou předpokladem jakékoliv tělesné námahy, při tělesné aktivitě dochází také ke snížení hladiny krevního cukru, zvyšuje se hustota kostní dřeně, dochází ke správnému okysličení krve a zlepšuje se nám hladina cukru v krvi. Naše tělo při fyzické námaze také uvolňuje hormonální látky – endorfiny (tzv.hormony štěstí), které činí náš život příjemnějším a pomáhají nám zvládat stres a jiné psychické problémy.
Různé druhy tělesné aktivity
Dnes už je naštěstí spousta možností jak své tělo trochu protáhnout a rozpohybovat. Nejběžnějším způsobem jsou různé druhy sportu – vybrat si můžete z klasických sportů kam se řadí například běh, atletika, gymnastika, norská chůze, spinning, posilování, volejbal, basketbal, florbal, hokej, házená, tenis, stolní tenis, aerobick, plavání, squash, cyklistika, lyžování, snowboarding. Další možností jsou trochu netradiční sporty jako je kanoistika, rafting, vysokohorská turistika, bojové sporty, jízda na kolečkových bruslích, jezdectví na koni, paragliding, krasobruslení, softball, synchronizované plavání ( aquabely ), potápění či horolezectví. Velmi aktivní a zábavnou formou jsou různé druhy tance – standardní a latinskoamerické, orientální ( břišní tance ) , moderní ( disko, street dance ), jazzbalet, flamenco, historický tanec, country, irské a africké tance, step. Netradičním způsobem jak své tělo pravidelně rozpohybovat mohou být i různé netypické zájmy a koníčky: myslivost, zkoumání jeskyní, jóga, tai-chi nebo třeba rybářství.
Pokud si žádnou z těchto možností nevyberete nebo na pravidelný pohyb nemáte čas, stále vám zbývá ještě jedna možnost: využívat k aktivnímu pohybu běžné denní činnosti. Ať už jen tak, že vystoupíte v tramvaji o zastávku dříve a zbytek cesty dojdete pěšky nebo místo auta, autobusu, vlaku, či městské hromadné dopravy nasednete na kolo a vydáte se za svým cílem tímto způsobem.
Článek Pohybem ke zdraví byl publikován 9. září 2008 v 15.13 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jamborová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Klíčky a klíčení semínek – cesta ke zdraví 16.04.2011 00.00
- Pitný režim - cesta ke kráse i zdraví 10.03.2010 00.00
- Vitamín E – cesta ke zdraví i kráse 03.10.2010 21.00
- Dbejte i o své psychické zdraví 01.12.2008 03.01
- Plavání pro naše zdraví 07.08.2010 00.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Cista na vaječníku
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Zdravé jídlo: nejlepší prevence nachlazení, vysokého tlaku i rakoviny
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.