Jak zajistit svým mazlíčkům dlouhý a zdravý život

Sponzorované odkazy:

Jak zajistit svým mazlíčkům dlouhý a zdravý život

Každý milovník domácího mazlíčka touží, aby se jeho společník měl co nejlépe. Ale i když své zvířátko milujeme, občas se může stát, že ani netušíme, jak některé naše každodenní návyky ovlivňují jeho zdraví a pohodu. Jak jsme již slíbili v minulém článku, dnes se zaměříme na to, jak se o své mazlíčky řádně starat. Takový mazlíček bývá člen rodiny a musíte se o jeho zdraví starat, stejně pečlivě, jako o to svoje. V dlouhodobém horizontu se vám taková péče vyplatí. Bude-li váš mazlíček mít kvalitní stravu, dostatek pohybu a vitamínů, ušetříte desetitisíce za návštěvy veteriny a bude vás na vaší cestě životem doprovázet mnohem déle.

Kvalitní a vyvážená strava

Nemyslete si, že když koupíte ve zverimexu nejdražší granule, budete mít vystaráno. Rozhodně zde neplatí rovnice nejdražší = nejlepší, ale kvalitní strava je o vyváženosti vitamínů, minerálů, nabízení kromě granulí i tzv. mokré stravy, pejsci ocení i nějakou tu zeleninu, případně ovoce, někteří majitelé nedají dopustit na krmení syrovým masem, pak existují stovky druhů pamlsků – a ne všechny na pultech obchodů jsou vhodné, takže vyznat se v té široké nabídce, není snadné a je to náročný proces plný pokusů a omylů, které by neměly rozhodně skončit tak, že poškodí zdraví vašeho čtyřnohého miláčka. Nevíte-li si rady a máte pejska nebo kočičku poprvé, raději se poraďte s veterinářem.

Na co se zaměřit při výběru krmiva:

  • Zkontrolujte, zda obsahuje kvalitní bílkoviny, například losos, kuřecí nebo krůtí maso.
  • Vyhněte se krmivům plným plniv jako je pšenice, kukuřice nebo sója.
  • Hledejte produkty, které splňují standardy AAFCO (Asociace amerických úředníků pro kontrolu krmiv).
  • Nezapomeňte dodržovat pokyny k porci podle velikosti vašeho mazlíčka.

Jídlo není jen o kvalitě, ale i o kvantitě – statistiky ukazují, že až 60 % domácích mazlíčků trpí nadváhou nebo obezitou – což může vést k vážným zdravotním problémům jako artritida, cukrovka, kardiovaskulární potíže či hypertenze.

Co tedy dělat? Začněte tím, že svému mazlíčkovi obstaráte vyvážené krmivo s kvalitními bílkovinami a budete mu je podávat ve správné porci. Pozor, je třeba měnit stravu podle věku, velikosti a případných zdravotních problémů vašeho zvířátka.

Pokud svému mazlíčkovi občas dáte kousek „lidského“ jídla (kterému se těžko odolává), zvolte zdravou variantu – maso, zeleninu nebo ovoce. A když si nejste jisti, co je pro vaše zvíře bezpečné, raději se vždy poraďte s veterinářem.

VELKÝ POZOR JE TŘEBA DÁVAT NA ROSTLINY – NEJEN POKOJOVÉ KVĚTINY, ALE I TY, KTERÉ PĚSTUJETE NA ZAHRADĚ. JAK PRO KOČKY, TAK I PRO PSY JSOU NĚKTERÉ DRUHY ROSTLIN TOXICKÉ!!! VAROVÁNÍ PLATÍ I PRO ŘEZANÉ KVĚTINY VE VÁZE.

Denní dávka pohybu

Obezita je problém nejen u lidí, ale i u našich mazlíčků. Kromě kvalitní stravy je důležitý také pravidelný pohyb. Denní cvičení nejen pomáhá udržet optimální hmotnost, ale i duševně stimuluje vaše zvíře. Pro psy je ideální alespoň 60 minut aktivního pohybu denně – a to i v závislosti na plemeni a věku. Kočky zase rády prozkoumávají a loví, takže 10–15 minut hraní několikrát denně je pro ně ideální. Pohrajete-li si s pejskem, či kočičkou před spaním, budou v noci klidně spát, aniž by vás ve tři ráno budily na noční svačinku.

Výhody cvičení:

  • Posílení pouta mezi vámi a mazlíčkem.
  • Snížení úzkosti a nudy.
  • Zlepšení nálady a snížení destruktivního chování.

Hračky pro zdraví mysli

Ačkoliv bychom si přáli být se svými mazlíčky neustále, je důležité zajistit, aby jejich prostředí bylo stimulující, i když jste mimo domov. Kočky i psi potřebují duševní podněty, které je zabaví, když nejste doma. Nemají-li zvířecího parťáka, tím spíše byste jim doma měli připravit něco na hraní. Pro kočky zvažte kočičí stromy nebo poličky, na které mohou šplhat a schovávat se, stejně jako hračky napuštěné šantou a také nějaké pověšené, které jim umožní hrát si i bez vaší přítomnosti. Psi zase ocení interaktivní hračky a puzzle, které rozproudí jejich mysl a pomohou jim zůstat aktivní i bez vaší přítomnosti. Můžete jim do speciálních podložek schovat pamlsky „na horší časy“ až se budou nudit.

Pravidelné kontroly u veterináře

Pokud svého mazlíčka berete k veterináři jen, když už je něco v nepořádku, možná přicházíte o šanci včas předcházet problému. Prevence je klíčem k dlouhému a zdravému životu vašich zvířat, proto byste měli svého mazlíčka občas vzít na výlet k panu doktorovi.

I když se váš mazlíček zdá zdravý, pravidelné návštěvy u veterináře mohou včas odhalit nemoci, které se projevují až ve pokročilém stádiu.

Zubní péče – nezapomínejte na ústní hygienu

Zdraví ústní dutiny je jedním z nejvíce opomíjených aspektů péče o domácí mazlíčky. Parodontální onemocnění se u zvířat objevuje často už kolem třetího roku, ale s pravidelným čištěním zubů můžete těmto problémům předejít.

Čištění zubů nejenže zajišťuje zdraví dásní a zubů, ale také chrání vaše zvíře před vážnými zdravotními problémy, které mohou být důsledkem infekce v ústní dutině. Ujistěte se, že čistíte zuby pravidelně, pokud se objeví potíže s plakem, konzultujte možnosti jeho odstranění s veterinářem.

Zapomínat nesmíte samozřejmě ani na čištění uší, okolí očí, pravidelné česání, případně trimování, stříhání drápků, koupání a pravidelnou kontrolu stolice a srsti, abyste si byli jisti, že váš mazlíček nemá nějaké parazity, či blešky. Nyní na jaře je nezapomeňte také chránit před klíšťaty.

Také je důležité udržovat v čistotě misky a talířky, čas od času vyperte pelíšky a deky, na kterých váš mazlíček odpočívá. I škrabadlo je třeba čas od času vysát, otřít a poutahovat, aby bylo bezpečné.

Článek Jak zajistit svým mazlíčkům dlouhý a zdravý život byl publikován dnes v rubrice Rodina. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...