Po náročné sezóně je třeba játrům dopřát odpočinek
Sponzorované odkazy:
Léto máme skoro za námi a zůstanou nám po něm jen vzpomínky v podobě opálení a fotografií z letních svateb, festivalů, narozeninových party a dovolených. Ruku na srdce, také jste v létě hodovali více, než je zdrávo? Nejen v rámci all-inclusive na hotelu, ale i grilované dobroty, dortíčky, zmrzliny? V tom případě byste měli dopřát svým játrům alespoň nyní v září „dovolenou“ a alespoň chvíli se stravovat trochu zdravěji a omezit alkohol.
Játra mají v našem těle spoustu povinností. Věděli jste, že se podílejí na více než 500 jedinečných funkcích a mají za úkol především detoxikaci našeho těla? Moderní životní styl, plný nezdravé stravy, stresu, sedavého zaměstnání, neustálého vystavování se toxinům z prostředí, často brání správnému fungování jater. Zhoršená funkce jater může vést k mnoha zdravotním problémům, které vyžadují zdravotní péči. Kromě detoxikace játra produkují žluč, nezbytnou látku pro trávení tuků. Produkuje také hormony, metabolizuje živiny, syntetizuje bílkoviny a ukládá životně důležité vitamíny a minerály.
Zajímají vás příznaky poškození jater?
Většinou játra nebolí, dokud není pozdě, proto byste měli věnovat pozornost příznakům, kterými vám vaše tělo říká, že něco s vašimi játry není v pořádku. Které to jsou?
Svědění – Poškozená játra mohou způsobit svědění kůže v důsledku hromadění produktů žluče v pokožce. Žloutenka -Tento stav je charakterizován zežloutnutím kůže a očí v důsledku nahromadění bilirubinu, žlučového barviva, které játra obvykle rozkládají a vylučují. Letargie – Jak poškození jater postupuje, někteří jedinci mohou pociťovat silnou únavu. Bolest kloubů – Poškození jater může mít za následek bolesti kloubů a svalů, které jsou často mylně považovány za známky stárnutí nebo nadměrného opotřebení. Nevolnosti – Tento příznak může vzniknout ze snížené schopnosti jater zpracovávat toxiny. Snížená kognitivní funkce – Jaterní encefalopatie je pokles funkce činnosti mozku v důsledku závažného onemocnění jater. Žlučové kameny – Když játra dostatečně nerozkládají cholesterol, mohou se tvořit žlučové kameny.
Potraviny, které podporují regeneraci jater
Játra jsou orgánem, který má obdivuhodnou schopnost regenerace. Správná výživa a vitamíny urychlí jejich regeneraci. Zejména zelenina jako je brokolice, zelí a kapusta, vám s obnovou jaterních buněk náležitě pomohou a to díky obsahu sulforafanu.
Všelék z naší zahrádky – česnek – pomáhá snižovat množství útrobního tuku, má navíc antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti.
Kurkumin obsažený ve žlutém zlatě kurkumě, má stejné účinky jako česnek, existují mnohé studie, že nás kurkumin pomáhá chránit před rakovinou.
Detoxikovat játra vám pomůže i smoothie z červené řepy, která pomáhá aktivovat uvolňování žluče, reguluje množství jaterních enzymů a obsahuje spoustu výživných látek.
Některé houby, jako je Reishi a Maitake, jsou bohaté na glutathion, silný antioxidant, který podporuje zdraví jater. Pomáhají také chránit jaterní buňky.
Snažíte-li se zlepšit zdraví vašich jater, neužívejte volně prodejné léky na bolesti, neholdujte alkoholu a kouření a začněte se trochu více hýbat, stačí jít několikrát týdně na procházku a občas místo použití výtahu dojít do kanceláře po schodech. Uvidíte, že i takto malé změny budou mít ve výsledku významné výsledky při ozdravení vašich jater.
Článek Po náročné sezóně je třeba játrům dopřát odpočinek byl publikován 13. září 2023 v 07.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Žloutenka typu C 22.06.2010 21.00
- Jaterní dieta – jak sestavit jídelníček? 22.06.2011 00.00
- Onemocnění jater - cirhóza a rakovina 24.06.2010 20.00
- Česnek a cibule – základ v kuchyni i v naší lékárničce 03.03.2010 00.00
- Artyčok – nechte se překvapit chutí i léčebnými účinky 04.05.2011 00.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.