Pálení žáhy je během těhotenství obvyklou potíží
Sponzorované odkazy:
Pomalu se vám zakulacuje bříško a nedočkavě v kalendáři vyhlížíte datum, kdy k vám do rodiny přibude nový přírůstek? Určitě jste ráda, že jste se zbavila počátečních ranních nevolností a nyní se přidala další komplikace v podobě pálení žáhy? Nebojte, v těhotenství je to docela častý jev.
Pálení žáhy – chcete-li reflux během těhotenství, zažije drtivé procento žen. Není přímo úměrné pokročilosti těhotenství, některé maminky se s ním trápí už od druhého trimestru, ty šťastnější se jej dočkají až ke konci třetího trimestru, kdy je miminko už velké a přestává mít místo v bříšku. Na svědomí nemá pálení pouze plod, který tlačí na okolní orgány, ale také v něm mají prsty i hormony – estrogen a progesteron. Díky hormonální bouři, kterou v těhotenství procházíte se ani není čemu divit. Hormony nejenže ovlivní i pevnost jícnového svěrače, ale i produkci žaludeční kyseliny. Extrémní pálení žáhy může mít na svědomí gastritida (zánět žaludeční sliznice).
Pálení žáhy mají na svědomí také některá jídla – zejména ta velmi aromatická a kořeněná. Ta byste si měla odpustit – zejména v odpoledních a večerních hodinách. Také si nechoďte lehnout hned po jídle – to totiž může celý problém zhoršit.
Příznaky pálení žáhy jsou: bolest na hrudníku, pachuť v krku po probuzení, pálení v krku, závratě a motání hlavy, časté říhání a pocit vracení obsahu žaludku zpět.
Kromě vyvážené stravy a vynechání některých potravin můžete použít některé volně prodejná antacida z lékárny, v extrémních případech vám může lékař napsat léky (například omeprazol). Pozor na jejich nadužívání, většinou fungují na principu, že ředí žaludeční kyselinu a tak nejsou některé složky z potravy dostatečně vstřebávány, tak aby vám nechyběly, některé pro vývoj plodu potřebné vitamíny a minerály. Pokud pálení žáhy v těhotenství neustupuje ani přes domácí péči a léky, je nejlepší promluvit si se svým lékařem.
Do svého jídelníčku zařaďte probiotika, která pomohou vyrovnat dysbalanci v trávicím traktu. Jezte pomalu, dostatečně žvýkejte, jezte naposled alespoň dvě hodiny před spaním, můžete si i vypodložit postel, abyste měla hlavu a hrudník ve vyšší poloze.
Článek Pálení žáhy je během těhotenství obvyklou potíží byl publikován 6. července 2022 v 09.00 v rubrice Rodina. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Pálení žáhy v těhotenství 28.08.2010 15.00
- Pálení žáhy – příčiny a léčba 26.11.2011 21.15
- První příznaky těhotenství 14.09.2010 15.00
- Je lepek nebezpečný? 28.09.2015 12.00
- Co je zdravé je automaticky dietní? Omyl! 02.04.2014 21.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Cista na vaječníku
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Zdravé jídlo: nejlepší prevence nachlazení, vysokého tlaku i rakoviny
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.