S jarem přichází i sezónní alergie
Sponzorované odkazy:
Jaro je tu. Konečně sluníčko, začnou kvést kytky, stromy, můžeme vyrazit do přírody. Ale ne všichni mají jaro v oblibě. Alergici a astmatici obvykle na jaře zaznamenají zhoršení jejich symptomů. Květy znamenají pyl a ten, jak je známo, je jedním z hlavních spouštěčů alergií.
Alergie
Na jaře se nejčastěji projevuje jako alergická rýma. Dříve se hojně označovala pojmem „senná rýma“. Alergická rýma se spustí, pokud náš imunitní systém přehnaně reaguje na nějaký podnět zvenčí (alergen) – nejčastěji je to pyl ze stromů, obilovin, trávy a květin. Nejhorší jsou projevy na jaře, pokud máte podezření, koukněte se na pylový kalendář a zjistěte, co ve vašem okolí právě kvete. Dalším obdobím, kdy jsou alergie více časté, bylo období sklizně a uklízení sena – odtud název senná rýma. Na podzim jsou hlavním alergenem ambrózie, reakce na ně jsou většinou závažnějšího charakteru. V zimě si můžou alergici vydechnout, na našem území se téměř žádné pyly nevyskytují, je zde však pravděpodobnost alergie na chlad.
Příznaky sezónních alergií
Příznaky sezónních alergií se pohybují od mírných až po závažné. Mezi nejčastější patří:
- kýchání
- rýma nebo neustále ucpaný nos
- vodnaté a svědící oči
- pocit svědění v dutinách, uších, nebo škrábání v krku
- vodnatý výtok z nosu.
Méně časté příznaky zahrnují:
- bolest hlavy,
- ekzém,
- dušnost,
- sípání,
- kašel,
- astmatický záchvat.
Mnoho lidí se sennou rýmou má také astma. Pokud máte sennou rýmu i astma, v době růstu rostlin, na které máte alergii, noste při sobě inhalátor. Astmatický záchvat můžete dostat kdykoliv. Nejčastějším spouštěčem bývá na jaře bříza, kaštan, vrba a topol. Nezapomeňte také, že kdo je alergický na pyly jednotlivých stromů, či květin, může trpět také tzv. zkříženou alergií. Pyly některých rostlin jsou podobné bílkovinám v potravinách, a tak si imunitní systém může myslet, že jste se setkali s „hlavním“ alergenem. Jako příklad si můžeme uvést alergii na břízu a potraviny, jež mohou vadit: jablko, broskev, třešeň, kiwi, ořechy, celer, brambory, pomeranče, petržel a některé druhy koření. Orální alergický syndrom se projevuje jako zarudnutí, trnutí jazyka, otoky – pokud máte podezření, že trpíte zkříženou alergií, přestaňte tyto potraviny konzumovat a navštivte alergologa, aby vám udělal testy.
Jak alergii na pyl předcházet
Pobytu venku po celou dobu květu rostlin se nevyhnete, ale používejte léky z alergologie. Po pobytu venku si můžete propláchnout nos mořskou vodou – spláchnete tak alergeny ze sliznice. Také si sundejte oblečení, pyl na něm může ulpívat. Nesušte vyprané prádlo a povlečení venku – nalétá na něj pyl a vy se tak budete dusit v čerstvě vypraném povlečení. Dalším řešením je protipylová síťka do oken, čistička vzduchu a krátké avšak intenzivní větrání – nejlépe po dešti, kdy nejsou pyly ve vzduchu tolik koncentrované. Nechoďte na procházku do míst, kde je větší koncentrace kvetoucích stromů, květin, ani na pole.
Diagnostika sezónních alergií
Alergická rýma se obvykle diagnostikuje snadněji než jiné formy alergie. Pokud máte výše uvedené příznaky, které na sobě pozorujete pouze v určitých obdobích roku, je to známka sezónní alergické rýmy. Navštivte ORL k vyloučení infekce, ale jistě stejně skončíte v péči alergologa, či imunologa.
Článek S jarem přichází i sezónní alergie byl publikován 2. června 2021 v 09.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Přichází sezónní alergie 13.04.2022 08.00
- Alergie a její příznaky 26.02.2013 14.00
- Alergie na potraviny 15.11.2012 17.00
- Alergie na ořechy 10.10.2015 12.00
- Alergie na chlad 20.12.2023 07.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.