V boji proti koronaviru je klíčová prevence
Sponzorované odkazy:
Koronavirus. Nejčastěji skloňované slovo posledních dní. Pod písmeny COVID-19 se skrývá časovaná virologická bomba. Díky tomu, že ohnisko vzniku této nemoci se nachází v jednou z nejlidnatějších míst na planetě jsou čísla nakažených a nemocných velmi vysoká. Ve středu přišlo k přepočítání nakažených a obětí a čísla rapidně stoupla. A to je jen vrcholek ledovce. Spousta nakažených nemá dostupnou zdravotní péči a snaží se s nemocí bojovat sami a ani jí nehlásí. Dá se proti tomuto viru bojovat? Je nějaká prevence? Obrana? Lze očekávat, že se stane stejnou hrozbou jako SARS v roce 2003, či agresivnější MERS na sklonku roku 2012?
Prevence proti koronaviru
Prevence je obdobná jako u chřipky a podobných virových onemocnění.
Časté mytí rukou
Často si umývejte ruce mýdlem, či hygienickými gely na bázi alkoholu. Pokud se necítíte v bezpečí, na místech s výskytem většího množství lidí, letištích, či nemocnicích, používejte rukavice. Lidé, kteří kašlou jsou zvyklí si dávat ruku před pusu, kapénky obsahující virovou infekci pak prostřednictvím rukou přenáší na všechny povrchy, kterých se dotknou.
V rámci ohleduplnosti k ostatním osobám ve vaší blízkosti si při kašlání a kýchání zakrývejte ústa a nos ohnutým loktem, nebo kapesníkem, které neodhazujte do otevřených košů. Lepším způsobem je kapesníky odhazovat uzavřené například do uzavřených nádob, či igelitových pytlíků.
Bezpečná vzdálenost
Pokud ve vašem okolí někdo kašle a kýchá, má horečku a vy máte podezření, že by mohl být nakažen koronavirem, udržujte si vzdálenost alespoň 2 metry. Díky tomu, že v České republice zatím neevidujeme lidi, kteří jsou nakažení koronavirem, je to nepravděpodobné. V období téměř koronavirové pandemie a současně probíhající chřipkové epidemie doporučujeme eliminovat návštěvy míst s větší kumulací lidí a uzavřených prostor, jako jsou divadla, kina, velká obchodní střediska. Je to nejlepší prevence. Samozřejmě nákupům nezbytných potravin se nevyhnete, ale dobře si rozmyslete, jestli návštěva filmové premiéry vám stojí za to chytit chřipku, či koronavirus.
Nedotýkejte se očí, nosu a úst
Proč? Vaše ruce se dotýkají mnoha povrchů, které mohou být virem kontaminovány. Pokud se kontaminovanými rukami šaháte na obličej, oči, nos nebo ústa, usnadníte viru cestu k vaší nákaze.
INFO: WHO – Světová zdravotnická organizace věnovala celou sekci pro otázky a odpovědi týkající se koronaviru.
Roušky a koronavirus
Roušky jsou momentálně na řadě míst v České republice vyprodané. Běžné roušky (tzv. ústenky), které nosí lékaři a sestřičky v nemocnicích vás neochrání před koronavirem. Hygienici se shodli, že spíše brání v šíření nákazy od nakaženého člověka do okolí. Papírové či textilní roušky jsou určeny pro nakažené pacienty, nikoliv pro zdravé jedince, kteří se snaží nákaze bránit. K tomu slouží respirátory.
Respirátory mají velmi výkonné filtry, které zachycují nejen prach, ale i aerosol. Chrání nás tak před kapénkami obsahujícími virus, když nemocný kýchá, či kašle. Nezapomeňte filtry pravidelně měnit, jinak účinnost respirátoru nebude zachována.
Jaký respirátor pořídit proti koronaviru?
Jedině respirátory s třídou FFP3 vám mohou poskytnout dostatečnou ochranu proti koronaviru. Účinnost zachycení aerosolových částic je u těchto respirátorů uváděna kolem 99 %.
TIP: Další důležité informace o příznacích koronaviru najdete v našem dříve publikovaném článku.
Článek V boji proti koronaviru je klíčová prevence byl publikován 21. února 2020 v 09.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jaké má příznaky koronavirus? 20.02.2020 00.00
- Je bezpečné vyzvednout balíček z Číny? 22.02.2020 13.00
- Jak na zotavení po koronaviru 13.01.2021 09.00
- Využijte léčivou sílu přírody 22.10.2020 00.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.