Jaké jsou příznaky průjmových onemocnění? A jak průjem zastavit?
V současné době bývají průjmová onemocnění podceňována, přestože každoročně mají fatální následky pro více než 20 milionů lidí na světě, mezi nimiž se najde i spousta dětí. Příčinou průjmu bývají především infekce. Pokud však onemocnění napadne celou rodinu, pravděpodobně ho vyvolaly rotaviry, echoviry či jiné druhy virů.
Samostatnou kapitolu tvoří ještě cestovatelské průjmy, kterými trpí především turisté, již navštíví zemi s jinými klimatickými podmínkami anebo ochutnají cizí kuchyni. Podívejme se tedy na průjmová onemocnění podrobněji.
Jaké jsou příznaky?
V první řadě se objeví nepříjemné křeče břicha, jež následuje několik vodnatých stolic. Občas bývá stolice kašovité konzistence. Střevní virózu někdy doprovází nevolnosti či zvracení, ovšem nemusí to být vždy pravidlem. Pacienti mohou mnohdy pocítit zvýšenou teplotu, zimnici, slabost, únavu a lehký úbytek na váze. Pokud se ve stolici objeví příměs krve, hlenu či hnisu, raději navštivte lékaře, který vyloučí závažnější onemocnění a provede podrobnější vyšetření.
Jak se průjem léčí?
U průjmu a zvracení je nezbytné zajistit dostatečnou hydrataci organismu, což je problém především u malých dětí, které potom končí na infekčním oddělení na kapačkách. K zastavení průjmu někdy stačí dodržovat pár babských rad, jako je pití černého slazeného čaje. Potom si můžete k jídlu dát banány, osolenou uvařenou mrkev s rýží, jemně nastrouhané jablko, piškoty a podobně. Léčba průjmu se dá podpořit i přípravky běžně dostupnými v lékárně, jako je Hylak forte. Preparát zajišťuje rychlou a účinnou obnovu střevní mikroflóry. Doporučuje se používat mimo jiné i při léčbě antibiotiky.
Jestliže se chystáte do tropických oblastí, kde je riziko nákazy průjmovým onemocněním vysoké, vezměte si jako první pomoc například zmíněný Hylak forte.
Článek Jaké jsou příznaky průjmových onemocnění? A jak průjem zastavit? byl publikován 12. ledna 2018 v 12.45 v rubrice PR články. Autorem článku je Inzerce. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Průjem na dovolené: Nepříjemná, ale řešitelná záležitost 22.08.2018 23.45
- Na zažívací potíže platí petržel i skořice 24.01.2014 12.00
- Jak rychle a účinně bojovat s alergickou reakcí? 27.08.2014 00.00
- Mrkev, zásobárna betakarotenu vhodná nejen na léto 04.07.2011 00.00
- Švédské kapky, zázrak v lahvičce 21.01.2011 00.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Jaterní dieta – jak sestavit jídelníček?
- Cista na vaječníku
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.