Porod bez komplikací
Je vaše těhotenství téměř u konce? Zbývá vám už jen pár dnů do porodu? Máte obavy? Těšíte se? Honí se vám hlavou tisíce otázek, na které nevíte, jak odpovědět? Porod je jedním z nejintenzivnějších zážitků každé rodičky a stejně tak zajisté bude i ten váš. Myslete pozitivně, ničeho se nebojte, a pokud máte chuť, přečtěte si následující řádky, ve kterých vás seznámíme se třemi porodními dobami a jaké máte možnosti anestezie při bolestech nebo co dělat během zcela přirozeného porodu.
První doba porodní
V první době porodní dochází za pomocí děložních kontrakcí k otevírání a zkracování děložního hrdla. Tato fáze trvá zhruba 10 – 15 hodin, ale samozřejmě může mít i mnohem kratší dobu. V této fázi se dostávají kontrakce, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější. Na začátku bývá mezi jednotlivými kontrakcemi interval zhruba kolem 10 minut a nepolevují ani při změně polohy či pohybu. Většinou trvají půl hodiny. V této době ještě nemusíte chvátat do porodnice a můžete být v klidu doma. Interval se postupně zkracuje. Pokud máte kontrakce po pěti minutách, je na čase jet do porodnice. V tuto dobu jste otevřená zhruba na 4–5 prstů. Tyto kontrakce již značně pociťujete, bývají bolestivější a delší než na začátku porodu. Trvají cca tři čtvrtě hodiny až hodinu. Pomocí těchto kontrakcí se hrdlo postupně otevře na 8 cm. Dostáváte se do rukou porodní asistentky, která vás kontroluje, sleduje bříško a kontrakce a postará se o šetrnější porod (více v závěru článku). Poslední fází jsou kontrakce po dvou minutách, které už jsou opravdu bolestivé, děložní hrdlo je zaniklé a je vytvořena děložní branka o průměru zhruba 10 cm. V této chvíli je žena připravena k porodu, dítě je hlavičkou sestouplé na pánevní dno a žena obvykle cítí velký tlak na konečník.
Druhá doba porodní
V tuto dobu začíná porod. Žena je úplně otevřená, bolesti pokračují a kontrakce vytlačují dítě z dělohy. V tuto chvíli bude muset nastávající maminka spolupracovat a tlačit dítě z dělohy. S každým tlačením se dítě posouvá ven … Miminko je na světě, po narození se musí dítěti odsát tekutina z nosu a úst a je mu podvázán pupečník.
Třetí doba porodní
V této fázi dochází k vypuzení placenty, která trvá pouze několik minut. Placenta je vypuzována děložními kontrakcemi, ovšem již nebolestivými. Ve třetí době porodní lékař ošetří případná poranění z porodu.
Jak zmírnit bolest?
Chcete zmírnit bolest při porodu? Pořiďte si porodní gel Dianatal, který se
postará o lehčí průběh porodu a navíc může i pozitivně ovlivnit
průběh poporodních zranění. První dávku porodnického gelu by měl
aplikovat gynekolog nebo porodní asistentka již na začátku otevírání
krčku dělohy a to co nejhlouběji ke krčku dělohy. Další aplikace by měly
být dávány při každém dalším vyšetření.
Díky Dianatalu dochází ke zmenšení třecí síly, miminko tak lépe
vyklouzne skrz porodní kanál a tím pádem se může i celý porod zkrátit
až o 30%.
Slova závěrem
Maminky, pokud máte ještě čas, připravte si doma pro miminko veškeré potřebné věci, zabalte si tašku do nemocnice a vyberte si tu pravou nemocnici, porodnici nebo gynekologii. Některé maminky dávají přednost porodům doma, jiné vyhledávají zahraniční porodnice, např. moderní gynekologie v Bratislavě vám zaručí maximální péči v předporodní fázi, fakultní nemocnice Plzeň nadstandardní komfort služeb apod.
Článek Porod bez komplikací byl publikován 14. října 2017 v 17.45 v rubrice PR články. Autorem článku je Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Cvičení v těhotenství – připravte své tělo na namáhavý porod! 13.09.2011 23.15
- Cvičení po porodu 22.04.2010 00.00
- Testy,díky kterým se rodí zdravé děti 29.08.2015 13.00
- Plánujete miminko? Připravte se včas 16.09.2014 12.00
- Cvičení pro těhotné? 19.10.2008 07.39
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.