Jak se vypořádat s šikanou na pracovišti?
Sponzorované odkazy:
Pod pojmem šikana si překvapivě každý nepředstaví to same, nicméně vždy se jedná o velmi závažný krok. Ať už se týká přímo vás nebo někoho ve vašem okolí, vždy by měla být šikana řešena. Možná jste se se šikanou setkali například na základní nebo střední škole, kde je obzvláště častá, nicméně stále více se objevuje také na pracovištích. I v ohromných korporacích a mezi vzdělanými lidmi se šikana objevuje. A co taková šikana na pracovišti vlastně představuje? Jedná se především o útoky manažerů či podřízených, jež nesouvisí s výkonem vaší práce. Máte pocit, že jste terčem šikany a nevíte si v zaměstnání rady? Máme pto vás tipy, na koho se obrátit a jak danou situaci řešit.
Obraťte se na nadřízeného
Kdo by měl být prvním člověke, na kterého se v případě šikany obrátíte, je rozhodně váš nadřízený. Manažer nemá lidi vest pouze k dobrým pracovním výsledkům, ale rovněž musí umět vest své lidi, naslouchat jim a starat se o své “ovečky” jako o bytosti s city a potřebami. A co dělat, když vás šikanuje váš přímý nadřízený? Pak se nebojte oslovit s pomocí jeho nadřízeného nebo třeba přímo předsedu představenstva. Špatný manažer nemá ve společnosti co dělat a obzvláště ne takový, co si vybíjí své frustrace a nespokojenost na lidech okolo sebe.
Navštivte HR oddělení
Dnes má již téměř každá společnost oddělení Lidských zdrojů, a to často I ty nejmenší podniky, jež mají sotva organizační strukturu. Pokud nemáte důvěru v management nad vámi a nechcete se svěřovat svému přímému nadřízenému, pak se obraťte na HR oddělení. To by vám mělo pomáhat nejenom pracovně, ale také lidsky. Nebojte se proto na Lidských zdrojích vyhledat kompetentní osobu, jež vám bude nápomocna. Často mají zaměstnanci HR oddělení také psychoplogické vzdělání, čili vám mohou pomoci více, než jste si možná doposud mysleli.
Ombudsman a Odbory jako záchrana
Bohužel, ne všichni mají v organizaci, kde pracují, příznivé podmínky a mohou si dovolit vyhledat pomoc svého nadřízeného nebo jiného kompetentního pracovníka. Může se take stát, že HR oddělení bude stát za manažerem a k pomoci nebude příliš nakloněno. Co dělat v takovém případě? Vždy se ještě můžete obrátit na Ombudsmana a neměli byste zapomenout ani na Odbory. Mějte na paměti, že šikana na pracovišti nikdy nesmí “vyšumět”, proto ji řešte a obraťte se na všechny možné strany.
Článek Jak se vypořádat s šikanou na pracovišti? byl publikován 22. června 2017 v 12.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak se zbavit stresu z práce? 10.11.2016 12.00
- 4 tipy jak bojovat s únavou v zaměstnání 10.02.2017 17.00
- Přepracování - pouhá fráze či boj o život? 30.04.2015 00.00
- Kdy je čas na podání výpovědi? 30.03.2017 12.00
- Syndrom vyhoření 07.11.2008 22.35
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.