4 tipy, jak se chránit před spálením na sluníčku
Sponzorované odkazy:
Léto je překrásným obdobím, na které se většina lidí velmi těší a obzvláště je doslova vysvobozením pro ty, co nemají příliš v lásce zimu, sníh, mráz a vše s tím spojené. Ovšem i toto překrásné období, kdy se vše zdá být příjemnější, veselejší a především plné optimismu, má svá úskalí a „ale“, na které je třeba dát pozor. Letní sluníčko, ať už do české nebo zahraniční, je velmi zrádné a pokud jej budete brát na lehkou váhu, můžete čelit vážnému popálení kůže a také úžehu, jež s sebou nese mnoho zdravotní rizik. Jak se před ostrým sluníčkem chránit?
Nepodceňujte sílu UV faktoru
Téměř každý někdy slyšel o škodlivém UV záření, nicméně mnozí jeho důležitost neberou příliš vážně a rovněž jsou schopni se sluníčku vystavovat bez sluneční ochrany. Pokožka, která není ošetřena krémem nebo sprejem s vysokým UV faktorem však čelí jednak popálení, ale také rakovině kůže, která opravdu není banální záležitostí. Pokud žijete v domnění, že se pod ochranou krému s UV faktorem neopálíte, jste na velikém omylu. Vaše pokožka naopak dostane krásný opálený nádech a navíc bude zdravá. Stejně tak nepodceňujte ochranu na váš obličej. Pokožka obličeje je velmi jemná a UV faktor 20 je nedostačující. Pořiďte si speciální ochranu přímo na kůži obličeje, a to ideálně v lékárně s oddělením dermokosmetiky. Předejdete tak vzniku pigmentových skvrn.
Noste pokrývku hlavy
Možná žijete v domnění, že se vám může spálit pouze pokožka těla a obličeje, ale ve velikém ohrožení je také kůže hlavy, která je sice pokryta vlasy, ale přesto je neuvěřitelně jemná a náchylná. Namazat si pokožku hlavy krémem je nesmyslné a nepříliš estetické, nicméně bez pokrývky hlavy byste k vodě ani na terasu vašeho domu vyrážet neměli. Předejdete tak úpalu nebo úžehu a kromě loupání pokožky hlavy také žaludečním potížím z přehřátí organismu.
Nezapomeňte na pitný režim
Základem zdravého opalování je kromě UV ochrany a pokrývky hlavy také dostatek tekutin. Bez vody je tělo dehydrované a suchá pokožka je tak poškozená a o to náchylnější ke spálení a dalšímu poškození, které by mohlo být nenávratné. Co ovšem nepatří do pitného režimu je káva, čaje a mléčné výrobky. Pokud je tedy konzumujte, zvyšte příjem čisté neokysličené vody a také se zaměřte na polévky, zeleninu a ovoce.
Vyzkoušejte betakaroten
Pokud máte strach, že se vaše pokožka po zimě, kdy je světlá a náchylná, rychle spálí, nadopujte se betakarotenem, který podporuje ukládání vitaminu D do pokožky a tím vás chrání před spálením a citlivostí. A kde betakaroten najdete? Ideálně v paprikách, listové zelenině, v mrkvi nebo v doplňcích stravy, které seženete v lékárně nebo ve většině drogeriích a obchodech se zdravou výživou.
Článek 4 tipy, jak se chránit před spálením na sluníčku byl publikován 23. července 2016 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Opalování nástřikem – zdravá barva za pár minut 05.09.2012 14.00
- 5 principů správného opalování nejen na dovolené 14.08.2017 12.00
- Jak na sluneční alergii? Nepodceňujte sílu sluníčka 30.07.2016 14.00
- Sluneční péče, na kterou se můžete spolehnout 02.08.2016 13.00
- Opalovací krém daylong – opalujte se zdravě 28.06.2012 15.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Pásový opar – příznaky a léčba
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Otužování - jak začít a postupně si tak posilovat imunitu
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.