Porucha příjmu potravy u dítěte - 4 tipy jak se zachovat?

Tagy:  jídlo, stravování, jídelníček, zdravé jídlo, zdravá strava, anorexie, bulimie, porucha

Sponzorované odkazy:

Porucha příjmu potravy u dítěte - 4 tipy jak se zachovat?

Porucha příjmu potravy je označení, se kterým se setkala spousta lidí, a to minimálně z doslechu. Anorexie, bulimie, ale také ortorexie. To všechno jsou formy poruchy příjmu potravy, které postihují čím dál více jedinců, a to nejenom z řad žen a dívek. Možná jste se s těmito termíny setkali v časopisech, televizích a jiných médiích, možná znáte někoho, kdo jimy trpěl a co hůř, možná se jednalo o vaši velmi blízkou osobu.

Poruchy příjmu potravy jsou nejenom společensky degradující, ale také životu nebezpečné a je prokázáno, že nejedna osoba jejich svodu podlehla. Jakmile tělo přestane přijímat potravu, logicky umírá a pakliže se pomoc nedostaví včas, dotyčné osobě selžou veškeré životní funkce, obvykle se jedná o srdce. Anorexie a bulimie nejčastěji postihují mladé dívky, které nejsou vyrovnané se svým vzhledem a za touhou být krásné a štíhlé se pustí do spletitého boje, kdy se jídlo stává tím největším nepřítelem. Vzhledem k faktu, že se jedná o psychické poruchy, může být zpočátku velmi těžké je odhalit, ale především vyléčit. Co když poruchou přijmu potravy onemocní právě vaše dítě? Víte, jak se v takové nelehké situaci zachovat?

Zůstaňte v klidu

Jakmile zjistíte nebo se konečně přesvědčíte o tom, že má vaše dítě opravdu problém, je třeba zachovat si chladnou hlavu, neboť když je před vámi velmi dlouhá cesta a běh na dlouhou trať, nesmíte začít panikařit. Jedině s rozumnými nápady můžete přijít s rozumným řešením.

Autor: Ted EytanAutor: Ted Eytan

Nebuďte na to sami

Myslet si, že úplně nejlépe uděláte, pokud vše necháte pěkně pod pokličkou a vyřešíte situaci sami a pokud možno co nejrychleji, je tou největší chybou, kterou dělá spousta matek a rodičů obecně. Vzhledem k faktu, že nejste žádnými odborníky, měli byste vyhledat specialisty, kteří vám přesně poradí, jak se zachovat. Psychologové a výživový poradci vám budou těmi nejlepšími rádci.

Nevyčítejte a nekřičte

jako správného rodiče vás nejspíš napadne, kde jste ve výchově udělali chybu a proč právě vaše dítě takto onemocnělo. V tu chvíli se vás možná zmocní vztek, neboť jste přesvědčeni o své neomylnosti a potomka zahrnete nadávkami a výčitky. Takový postup je ale zcela protichůdný a naopak zapříčiní fakt, že se dítě ještě víc stáhne do sebe. Zkuste se místo agrese vžít do jeho nelehké situace a hledejte pochopení.

Nenuťte k jídlu,vařte zdravě

Ortodoxní rodiče obvykle zareagují tak, že do ratolesti, která odmítá potravu, začnou horem dolem cpát všechna jídla, která měla dříve tolik ráda. Nechybí tak oblíbené české knedlíky, salámy, čokolády, bábovka a mnoho mnoho dalšího. To je ale pro člověka, trpícího anorexií, tím největším strašákem a naprostou fobií. Místo toho začněte vařit opravdu velmi zdravě a pomalu zkoušejte, jestli se svým řeckým salátem uspějete.

Článek Porucha příjmu potravy u dítěte - 4 tipy jak se zachovat? byl publikován 5. listopadu 2015 v 19.00 v rubrice Nemoci, Psychologie, Rodina, Zdravá výživa a Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...