Více než polovina mužů má problémy s erekcí
Porucha erekce, nazývaná také erektilní dysfunkce znamená, že člověk není schopen pohlavního styku, protože nemůže dosáhnout nebo udržet erekci. Tento problém postihuje až 52 % mužů mezi 40 a 70 lety věku. Přes 70 % z nich není adekvátně léčeno. Nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je onemocnění cév, odhaduje se až 60 %.
Příčin erektilní dysfunkce je mnoho, patří mezi ně psychické zábrany, stres, duševní nemoci, neurologická a cévní postižení nebo prostý pokles hladin hormonů, onemocnění prostaty a diabetes. Hlavní a nejčastější příčinou poruchy erekce je ale onemocnění cév. Pánové, kteří mají problémy s erekcí, by proto neměli váhat s návštěvou lékaře, v první řadě urologa. Urologické vyšetření je důležité také z hlediska časného záchytu rakoviny prostaty. Pokud urolog nenajde závažnější poruchu, je potřeba pátrat dále. Na rozdíl od užívání superpilulek, může mít návštěva lékaře na kvalitu života mužů mnohem větší význam, než by se zdálo.
Metlou současné civilizace je ateroskleróza, nejčastější příčina onemocnění a úmrtí v ČR a často se vyskytující i ve věku pod 45 let. „Nejde pouze o známé postižení srdce nebo mozkovou mrtvici. Ateroskleróza postihuje až ve 30 % i tepny pánve a dolních končetin. Zatímco postižení tepen dolních končetin se projevuje jako kulhání s bolestí v lýtku při běžné chůzi, nedokrevnost malé pánve se projevuje kulháním vzácného pánského zařízení. Toto zařízení potřebuje pro získání patřičného tvaru a konzistence celkem velký přísun krve. Pokud je někde mezi srdcem a malou pánví překážka v podobě aterosklerotického plátu, pak přísun vázne,“ vysvětluje angiolog MUDr. Jiří Matuška. Jestliže urolog nenašel příčinu problému, měli by se pánové zamyslet… Je mi více než 45 let? Kouřím (nebo jsem kouřil)? Mám cukrovku? Mám nadváhu? Nebo dokonce při chůzi kulhám už po 100 metrech? V případě kladné odpovědi i na část těchto otázek je více než vhodná návštěva cévního internisty, tedy angiologa, který vyšetří všechny cévy od srdce až po malou pánev, případně dále. V ČR je přes 60 angiologických ambulancí v terénu, další jsou součástí nemocničních zařízení. Síť těchto pracovišť pokrývá přes 85 % okresů v ČR a všechna krajská města. K angiologovi může pacienta poslat praktický lékař. Pacient ale může navštívit specialistu i bez žádanky, takže se muž s poruchou erekce nemusí při vysvětlování intimních obtíží červenat před svou praktickou lékařkou.
Vyšetření tepen ultrazvukem nebolí. Pokud angiolog odhalí nějaký problém, intervenční angiolog nebo radiolog či cévní chirurg zúžení tepen břicha a pánve zpravidla vyřeší. S trochou štěstí se pak cenné tělesné funkce vrátí k vytouženému stavu z minula, i bez superpilulek, které stejně roztahují zúžené tepny v pánvi a v penisu. Mezi populární způsoby, jak zlepšit erekci, patří i známé tablety ArginMax.
„Jako bonus angiolog pacientovi pravděpodobně zjistí i postižení jiných cév v těle a pokusí se je vyřešit. Přes 50 % pacientů s aterosklerózou tepen dolních končetin a pánve má totiž více či méně skrytou formu postižení srdečních nebo mozkových tepen. Vyšetření u angiologa tak může zabránit infarktu, mrtvici či amputaci končetiny. Nemoci oběhového systému jsou příčinou přes polovinu úmrtí v ČR, takže se s trochou nadsázky dá říct, že porucha funkce pánského zařízení může zachránit i život,“ říká MUDr. Matuška, člen České angiologické společnosti.
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Více než polovina mužů má problémy s erekcí byl publikován 30. června 2015 v 00.00 v rubrice Nemoci a Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Vyzkoušejte na vlastní kůži nebo lépe řečeno erekci 20.03.2018 22.00
- Problémy s erekcí? Už ne! 24.03.2019 20.00
- Problémy s erekcí a erektilní dysfunkce 21.09.2017 00.15
- Peyronieho choroba a její léčba 27.03.2018 22.15
- Jak na problémy s erekcí? Začněte změnou životosprávy 12.08.2020 00.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.