Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb
Sponzorované odkazy:
Jarní počasí přímo svádí k tomu, abychom na nějakou dobu opustili prostředí posiloven a vyrazili sportovat do přírody. Jedním z nejúčinnějších kondičních, ale i kardio cvičení je běh. Jak se při našich prvních pokusech nezranit?
Nepřeceňujte své možnosti
Nestanovujte si pro začátek nesplnitelné cíle. Obzvláště, pokud jste v běhání úplní nováčci. Na počátku je zcela běžné, že neuběhnete ani takové vzdálenosti, které se vám normálně zdají směšné. Případný neúspěch vás totiž může lehce demotivovat či si akorát přivodíte zranění. Pokud je to potřeba, klidně běh střídejte s rychlou chůzí. Po několika pokusech si tělo začne zvykat a uvidíte, že budete mít daleko větší výdrž.
Zvolte vhodnou obuv
Běžecké boty jsou naprostým základem vaší výbavy. V obyčejných keckách budete cítit každý kamínek či nerovnost a navíc nebudete mít nohy pořádně zafixované. V takovém případě se pak nemůžete divit vyvrknutým kotníkům a podobně.
Naučte se správně dýchat
Správné dýchání je důležité, a to nejen při běhu, ale při spoustě každodenních činnostech. Pokud dýcháte špatně, běh často doprovází nepříjemné píchání v boku, které vám již po pár metrech může řádně zpomalit či zastavit tempo. Ideální stav je nádech na dva kroky nosem a výdech na další dva kroky pusou. Pokud běžíte pomaleji, poměr nádechů a výdechů může být i 3:3. Dýchat navíc musíte tak, abyste dokázali využít maximum kapacity. Tzn., že vaše nádechy by měly mířit do břicha. Pokud se vám při hlubokém dýchání nadzvedává hlavně hrudník, je to špatně.
Neběhejte na lačno ani hned po jídle a dodržujte pitný režim
Nejideálnější je vyběhnout cca dvě hodiny po jídle. Pokud patříte mezi milovníky ranního běhu, ani zde nezapomínejte dostat do sebe malou dávku cukru. Tělo je po několika hodinách bez jídla unavené a bez cukru nepodáte takový výkon. Co se týče pitného režimu, vhodná je neperlivá voda či neslazené bylinkové čaje po celý den.
Protáhněte se
Protažení je tolik důležité a přesto opomíjené. Běžci jsou často v časovém presu nebo jednoduše zapomenou. Řádné protažení je ovšem zcela zásadní nejen, abyste předešli úrazům spojeným s natrhnutými svaly, ale také mobilizuje klouby. Pokud například trpíte artrózou, nezoufejte! Ani u vás není běhání naprosto vyloučené, přestože to spoustu lidí tvrdí. Zkuste například volně dostupný lék Wobenzym, který pomáhá k ústupu zánětu a hlavně snížení bolestivosti. Nepanikařte, pokud z počátku nebudete podávat přímo skvostné výkony. Vše je o tréninku a po čase sami uvidíte, že si běhání zamilujete.
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb byl publikován 13. května 2015 v 14.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Vašemu zdraví prospěje běh na lyžích 15.12.2017 08.00
- 4 tipy, jak se zbavit celulitidy sportem 03.02.2017 13.00
- Když to přeženete s cvičením 14.08.2014 12.00
- Kdy může sport ubližovat? 12.09.2016 12.00
- 4 tipy, jak sportovat v lednu 06.01.2016 17.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.