Podzim jako nejvhodnější období k očkování proti klíšťové encefalitidě
Sponzorované odkazy:
Dle Českého hydrometeorologického ústavu je celý tento týden stupeň aktivity klíšťat na stupni 3, což odpovídá situaci např. v srpnu, kdy ovšem lidé určitě riziko napadením klíštětem nepodceňují. Proč je dobré nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě právě na podzim? Nejen na tuto otázku odpovídá Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. z očkovacího centra.
Podzim se stává jedním z nejrizikovějších období, kdy kulminuje počet nakažených. Nejvíce se klíšťatům daří v jarním období od druhé poloviny března do června a druhá sezóna klíšťat přichází právě s podzimem a trvá až do prvních mrazů, zpravidla do poloviny listopadu. Je to dáno také čilou aktivitou lidí (především pak seniorů, kde je nejnižší proočkovanost) v přírodě před nástupem zimy – lidé si chtějí užít poslední teplé dny na chatě, připravují své zahrady a letní sídla na zimní období, naposledy rybaří a houbaří, podceňují přitom chladnější období a nedostatečně se chrání. S nástupem zimy potom navíc často zaměňují první příznaky nakažení s běžnou chřipkou nebo nachlazením a k lékaři tedy dorazí zpravidla pozdě a zbytečně tak zvyšují riziko trvalých následků této vážné nemoci.
Proč je dobré nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě právě na podzim?
K navození vysoké a spolehlivé imunity jsou potřebné dvě dávky vakcíny s odstupem 1–3 měsíců. Pokud se aplikuje první dávka už na podzim, do oteplení stihne očkovaná osoba obě protektivní dávky, i v případě brzkého nástupu jarního počasí. Klíšťatům totiž stačí k nárůstu aktivity teplota nad 5–7° C, mohou být tedy aktivní i v průběhu mírnější zimy.
Je možné i v chladnější části roku využít tzv. „zrychlené schéma“ očkování?
Zrychlené očkovací schéma znamená druhou dávku vakcíny už za 14 dnů po první dávce. Pokud není možné v chladnější části roku využít standardní odstup 1–3 měsíce, např. kvůli plánovanému lékařskému zákroku či léčbě, zahraniční cestě, nebo kvůli nemožnosti dodržet klid od fyzické zátěže z důvodu sportovního programu apod. je možné bez problému využít zrychlené očkovací schéma.
Jak hodnotíte nastávající sezónu z hlediska rizika nakažení? Je toto vlhké a chladné počasí pro klíšťata příznivé?
Klíšťatům vyhovuje vlhké počasí více než horko a sucho. V letošním roce je zatím hlášený o něco nižší počet případů než za stejné období v předchozích 3 letech, v posledních týdnech ale případů výrazně přibylo. Každoročně je podzim nejhorším ročním obdobím s nejvyšším počtem nakažených, jak dopadne Česká republika v letošním roce se tedy uvidí až později. Už teď je však jasné, že počet dosud hlášených případů klíšťové encefalitidy nás i letos zařadí na přední příčky v Evropě, v negativním slova smyslu samozřejmě.
Komu byste důrazně doporučil očkování proti KE? Jaké jsou hlavní rizikové skupiny?
Světová zdravotnická organizace doporučuje v oblastech s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, kam spadá i ČR, očkování všem věkovým kategoriím. Očkovat lze od 1 roku věku neomezeně, dokud je člověk schopen pohybu v přírodě, u řeky, na zahradě nebo v městské zeleni. Největší riziko závažných trvalých následků a paradoxně nejnižší proočkovanost je ve věkové kategorii nad 60 let věku.
Je ve vývoji i vakcína proti borelióze?
Začátkem letošního roku měla nadějná vakcína vstoupit do poslední předregistrační třetí fáze klinického zkoušení. Zatím to ale vypadá na mírné prodlení jejího začátku, přesné důvody však zná jen úzký okruh lidí, kteří se na vývoji přímo podílejí. Vývoj každé očkovací látky musí splňovat velmi přísné požadavky, je zdlouhavý a nákladný, proto až do konce výzkumu nelze říci, jestli vůbec vyvíjená vakcína získá registraci a kdy. V brzké době to podle všeho zatím nebude.
Pokud se rozhodneme pro očkování, kde se můžeme očkovat?
Očkovat může každý praktický lékař nebo specializovaná centra očkování a cestovní medicíny. Rád bych upozornil, že vakcína by měla být skladována v lednici, proto je lepší, když si lékař objedná vakcínu přímo do své ordinace. Vystavení vakcíny mrazu cestou z lékárny nebo vysokým teplotám v letním období může pozitivní efekt očkování narušit.
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Podzim jako nejvhodnější období k očkování proti klíšťové encefalitidě byl publikován 29. listopadu 2014 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Očkování proti klíšťové encefalitidě 24.07.2011 00.00
- Jaké má příznaky koronavirus? 20.02.2020 00.00
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky! 06.11.2024 07.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.