Aby klouby dlouho vydržely
Sponzorované odkazy:
Jak se zbavit bolest kloubů a starat se o pohybový aparát? Nepodceňujte drobnosti, které s klouby přímo nesouvisí.
Úprava váhy
Je potřeba se zbavit přebytečných kilogramů! Každé kilo navíc zatěžuje váš nosný aparát – páteř i klouby celého těla. Jezte pravidelně malé porce 5–6× denně. Jezte pestrou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Dbejte na to, aby vaše potraviny obsahovaly dostatečné množství vitaminů, vápníku a stopových prvků. Vápník a vitamin D jsou důležité v prevenci osteoporózy.
Jednostranné přetěžování páteři a kloubům neprospívá
Nesmíte přetěžovat jednostranně a trvale svoji páteř a klouby! Střídejte činnosti a dopřejte si čas i na odpočinek. Důležitý je dostatek pohybu, pravidelné cvičení doma (alespoň 2× denně). Vhodné jsou procházky a sportovní aktivity prováděné na čerstvém vzduchu (jízda na kole, plavání, turistika). Jako prevence osteoporózy je vhodné například skákání přes švihadlo či míčové hry. POZOR – pokud už osteoporózu máte, silová cvičení, cviky s doskokem a míčové hry nejsou vhodné – mohou naopak více uškodit. Existuje zde rovněž velké nebezpečí pádu s následným vznikem zlomeniny.
Záleží i na botách
Používejte vhodnou obuv a vhodné oblečení! Volba vhodné obuvi je nesmírně důležitá. Klenba nohy nese celou vaši váhu, je-li nesprávně zatížena, dochází k přetěžování a k předčasnému opotřebovávání (vznik tzv. ploché nohy až propadnutí celé klenby, vznik zlomenin drobných kůstek nohy). To má za následek bolest nohy a změnu její funkce. Špatná funkce nohy má za následek bolest ostatních kloubů těla a páteře (a jejich přetěžování). Noste oděvy z přírodních materiálů. Volte spíše oděvy bez knoflíků a složitých zapínacích systémů (zvláště tehdy, když vám zapínání a rozepínání činí potíže, například kvůli snížené funkci vaší ruky, paže, ramena).
Nechte těžké tašky doma
Nenoste těžká zavazadla! Nepřetěžujte svoji páteř ani ostatní klouby nadměrnou fyzickou námahou. Nepřetěžujte jednostranně své klouby (např. nošení kabelky trvale tzv. „přes jedno rameno“, zvedání těžkých předmětů švihem či tak, že do činnosti zapojíte jen omezený počet kloubů zápěstních, kolenních ap.).
Kompenzační pomůcky
Používejte kompenzační pomůcky, které vám doporučí lékař! Hole, berle, ortézy, to vše jsou pomůcky, které chrání vaše klouby před přetěžováním, udržují je ve správné pozici, zpevňují tu část vašeho nosného a svalového aparátu, která je v dané době nedostatečně připravena/schopna plně vykonávat svoji funkci.
Zdravé sezení
Práce v kanceláři – pořiďte si vhodnou židli – dostatečně vysokou, s profilovaným opěradlem (lze nahradit vložením míče nebo srolovaného ručníku do oblasti mezi opěradlo židle a vaši křížovou páteř). Pozor na židle na kolečkách – hrozí nebezpečí pádu, když židle „ujede“! Za stolem neseďte dlouho, po 45 minutách se protáhněte a projděte se po místnosti. Výborné je, když si zacvičíte.
Psací potřeby
Tužky, pera, propisovačky – průměr násadky by neměl být příliš malý! Existují psací potřeby, které mají širší průměr. Rovněž existují různě široké násady/nástavce, které je možné nasadit na násadku tenkou.
Aktivní odpočinek
Dostatečně odpočívejte! Nejlepším odpočinkem je tzv. aktivní odpočinek (sport, vycházka). Chcete-li si odpočinout tak, že se chvilku „natáhnete“ nebo se posadíte ke knize či novinám, dejte pozor na to, abyste leželi na vhodném lůžku. Dejte přednost sedu na profilované židli před usednutím do měkkého křesla (nebo si alespoň v křesle vypodložte křížovou krajinu srolovaným polštářkem). Často měňte svoji polohu.
Zdravý spánek
Spánek! Důležité pro klidný a zdravý spánek je vhodné lůžko. Mělo by být dostatečně vysoké s pevnou matrací. Matrace by neměla být ani příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. Není vhodné podkládat si hlavu velkým množstvím polštářů.
Pozor na pády
Noste obuv s protiskluzovou podrážkou. Používejte hole, berle nebo chodítka tam, kde to lékař doporučil. Ve svém bytě zrušte zbytečné koberečky, opravte poškozené linoleum, neleštěte příliš podlahovou krytinu (odstálé rohy koberce/ lina mohou být příčinou zakopnutí s následkem pádu, stejně tak i kluzká podlaha). Pozor také na vylitou tekutinu na podlaze! Ve vaně/sprchovém koutu používejte protiskluzovou podložku a madla. Tam, kde nevydržíte po celou dobu stát, si do vany pořiďte sedátko (přes bočnice vany), nebo stoličku do sprchového koutu. Dbejte na to, aby veškeré prostory, kde se pohybujete, byly dostatečně osvětlené. Máte li poruchu zraku, navštivte odborníka, který vám předepíše vhodné brýle. Jsou-li obytné prostory bytu přeplněné nábytkem, hrozí opět nebezpečí úrazu. Je-li to jen trochu možné, pokuste se zbavit přebytečného nábytku tak, aby byl váš byt bezpečný. Sportujte, ale věnujte se „bezpečným“ sportovním aktivitám (takovým, kde nehrozí velké nebezpečí pádu). Vyhýbejte se činnostem, které nerovnoměrně zatěžují váš nosný aparát. Nepřeceňujte své schopnosti; cítíte-li únavu, odpočiňte si. Na každou činnost si vyhraďte dostatek času – dobíhání ujíždějící tramvaje, přebíhání silnice v dopravní špičce jen zvyšují riziko pádu a následného poranění.
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Aby klouby dlouho vydržely byl publikován 12. října 2014 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Kolagen pro zdravé klouby i pleť bez vrásek 03.07.2011 00.00
- Soutěž o 4 přípravky na klouby mobilin VITAL+ a mobilin ACTIVE hřejivý gel 29.11.2011 12.00
- Kopřiva umí také léčit 01.06.2010 00.00
- Nemoc dna – příčina, příznaky a léčba 22.05.2011 00.00
- Jak vrátit pohyb kloubům a zbavit se bolesti 06.01.2018 01.45
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.