Plánujete miminko? Připravte se včas
Sponzorované odkazy:
Každá nastávající maminka si prochází složitým obdobím, kdy se snaží dbát na to, aby svému tělu dodala vše potřebné pro správný vývoj očekávaného potomka. Obecně platí několik základních zásad, které napoví, čeho je třeba se před a během těhotenství vyvarovat, a co je naopak pro správný vývoj miminka nejlepší.
Očistěte své tělo
Ačkoliv se objevují názory, že není potřeba své tělo na těhotenství připravovat zbytečně brzy, v případě užívání toxických látek toto tvrzení rozhodně neplatí. Pokud plánujete otěhotnět, na kouření a alkohol nebo jiné drogy rovnou zapomeňte. Odborné studie potvrdily, že kouření podporuje rychlejší stárnutí vajíček a způsobuje tak sníženou plodnost kuřaček v porovnání s nekuřačkami až o 60 %. Lékaři proto radí, aby ženy, které plánují otěhotnět, přestaly kouřit alespoň 3 měsíce před početím.
Pokud matka kouří během těhotenství, ohrožuje své dítě následujícím:
nízká porodní váha, astma, snížená plodnost v dospělosti, diabetes, genetická vada, poporodní závislost na nikotinu, zvýšená pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí novorozenců. Pokud nestihnete s kouřením přestat před otěhotněním, snažte se svého neduhu zbavit co nejdříve poté, co zjistíte, že čekáte miminko. Studie novozélandských vědců ukázala, že pokud ženy přestanou kouřit do 15. týdne těhotenství mají šanci zmírnit dopady na plod téměř na minimum.
Zdravotní stav mějte pod kontrolou odborníka
Ženy, které mají vážnější zdravotní problémy, nemusí mít nutně obavy o své dítě. Je ale nutné, aby vše konzultovaly s odborníky. „Žena, která trpí chronickým onemocněním – vysoký krevní tlak, cukrovka, porucha štítné žlázy, astma či jiné – by měla plánovat těhotenství na dobu, kdy je tato nemoc stabilizovaná,“ vysvětluje MUDr. Richard Sabol z kliniky Zámeček Malvazinky. Základem je správná výživa V těhotenství se nesmí zapomínat na vyváženou stravu, která je nezbytná pro správný vývoj plodu. Není potřeba se v jídelníčku příliš omezovat, ale v množství platí zásada „všeho s mírou“. Strava by měla být bohatá na následující látky: vitamíny (ovoce, zelenina), bílkoviny (maso, mléčné výrobky), esenciální mastné kyseliny (ořechy, mořské plody), železo (vejce, červené maso, játra), jód (mořské plody, mléko).
Vyvarovat byste se naopak měly: ================================ tepelně neupraveným masům sýrům z nepasterizovaného mléka (spíše zahraniční sýry).
Pozor na vitamínové doplňky Nastávající maminky by to neměly přehánět ani s vitamínovými doplňky, které jsou stále velmi populární. Ačkoliv nedostatek vitamínů a bílkovin může vést k nedostatečnému vývoji mozku či vrozeným vývojovým vadám dítěte, i vitamínové doplňky mohou v nadměrné míře uškodit. „Pokud nemá žena poruchu příjmu potravy, drastickou dietu nebo poruchu trávení některých živin, nepotřebuje žádné komplexní vitamínové doplňky,“ vysvětluje MUDr. Richard Sabol. Na Lékárna.cz naleznete vitamíny, přírodní produkty a čaje.
Nezapomeňte na kyselinu listovou
Zvýšený příjem kyseliny listové je ženám doporučován již v době plánování těhotenství. Jak uvádí MUDr. Richard Sabol: „Je prokázáno, že užívání kyseliny listové snižuje riziko spontánního potratu a některých typů vrozených vývojových vad. Pro naplnění těchto tvrzení je optimální nebo spíše nutné, aby žena začala s užíváním kyseliny listové již několik týdnu před samotným početím, tzn. v době přípravy na těhotenství,“ dodává. Kyselina listová je obsažena například v listové zelenině, kvasnicích a játrech. V těhotenství a mateřství by o sebe měla žena dbát. Vyberte si z naší nabídky zde.
Problémy s otěhotněním – muži vs. ženy
V dnešní době se má za to, že za neplodnost mohou v 50 % případů muži a v 50 % případů ženy. U mužů jasně dominuje porucha tvorby spermií. U žen se pak jedná o především o hormonální příčiny. Mnoho žen má poruchy ovulace (tzv. anovulační menstruační cyklus). „Tento problém se projevuje nejčastěji jako nepravidelný menstruační cyklus, zpravidla delší než je norma (28 – 35 dnů),“ uvádí MUDr. Richard Sabol. Příčina může být ve štítné žláze, hypofýze nebo v nadprodukci mužských pohlavních hormonů. Tyto problémy, které brání otěhotnění, se léčí dvěma způsoby: léčba primárních příčin problému léčba pomocí léků na stimulaci ovulace
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Plánujete miminko? Připravte se včas byl publikován 16. září 2014 v 12.00 v rubrice Rodina a Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Co zařídit a neopomenout, když čekáte miminko 24.01.2014 14.30
- Spánek je pro novorozence klíčový. Nejčastější chyby rodičů 12.10.2022 07.00
- Cvičení po porodu 22.04.2010 00.00
- Porod bez komplikací 14.10.2017 17.45
- Co je to SIDS a lze mu předcházet ? 30.04.2010 15.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Posílení imunitního systému u dětí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.