Jak svůj jídelníček přepnout na podzimní režim?
Sponzorované odkazy:
Jako se v módním odvětví pravidelně mění trendy a to, co si oblečete v létě jen těžko unosíte v zimě, podléhá změnám i jídelníček a celkové stravování. Pokud se o zdravou výživu alespoň trochu zajímáte, pak toto sdělení pro vás není až takovou novinkou. V letních měsících je třeba menu trochu osvěžit a odlehčit, zařadit spoustu čerstvých surovin a zapomenout na nezdravé tuky. Jakmile se ale začne ochlazovat, měli byste vy naopak jídelníček trochu zahřát. Víte, jak na to?
Základem jsou lokální suroviny
Nesčetně mnoho lidí dělá ohromnou chybu v tom, že se stravuje podle zahraničních receptů, čili využívá zahraničních surovin. Problém není v dovozu, ale v tom, že konzumujete něco, co není určeno pro obyvatele mírného pásu. Vaše tělo snadno pozná, co je mu blízké a co nikoli, v jídle toto platí dvojnásob. Vyhněte se pokusům s mangem, kiwi nebo papájou a raději si dejte dobrou českou hrušku, jablko nebo třešně. Organismus váš přístup ocení a vy navíc ušetříte.
Ohřejte se
V létě je ideální konzumovat světlé maso, ryby a spoustu čerstvé zeleniny a ovoce. tento způsob stravování je vzhledem k horku přirozený, v zimě by vám ale příliš nevyhovoval a kromě chladu byste také mohli pociťovat hlad a únavu, dokonce stavy lehkých depresí. To ovšem neznamená, že jakmile padne první lístek, zakousnete se do tlačenky a upečete si bůček. Ohřát tělo znamená vyměnit syrové listy za zelí, kapustu, zeleninu grilovat nebo dusit. U ryb rozhodně zůstaňte a maso klidně zařaďte i trochu tučnější. Co se mléčných výrobků týče, zmrzlinové poháry nahraďte tvarohem s ovocem, pažitkovou pomazánkou, lučinou a také si dopřávejte pravidelně zakysané produkty, které podporují trávení a správnou činnost střev.
Přidejte koření
V letních měsících se nedoporučuje používat koření, neboť se díky němu můžete snadno zpotit a navíc si přivodit nepěknou vyrážku. V zimě ale naopak koření zařaďte, a to v hojném množství. V restauraci si k obědu dejte špagety s chilli papričkou, k večeři je vhodná thajská kari polévka. K snídaňovým cereáliím nebo ovesné kaši přidejte skořici, která navíc nastartuje organismus a metabolismus.
Ideální jídelníček
A jak by tedy mohl vypadat ideální podzimní jídelníček? K snídani si dejte například teplou ovesnou kaši s burákovým máslem, skořicí a kousky jablek. Dopolední svačina může být v podobě žitného chlebu se sýrem cottage, k obědu si připravte tomatovou polévku, houbové karbanátky s pečeným bramborem, k odpolední svačině si upečte rebarborový koláč a k večeři zvolte například tuňákový salát s vejci a těstovinou.
Článek Jak svůj jídelníček přepnout na podzimní režim? byl publikován 5. září 2014 v 12.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Pohybem ke zdraví 09.09.2008 15.13
- Dbejte i o své psychické zdraví 01.12.2008 03.01
- Plavání pro naše zdraví 07.08.2010 00.00
- Dojděte si pro zdraví 30.12.2020 00.00
- Alpro – zdraví z přírody 28.06.2014 17.00
Top 10
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Posílení imunitního systému u dětí
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Pásový opar – příznaky a léčba
- Otužování - jak začít a postupně si tak posilovat imunitu
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.