Jaká jsou práva pacienta v nemocnici
Sponzorované odkazy:
Čeká-li vás nebo někoho z vašich blízkých pobyt v nemocnici, určitě oceníte cenné rady a tipy, které se týkají práv a povinností pacienta v nemocnici.
Zvolit si lékaře
Nezáleží, do kterého zdravotnického střediska nebo nemocnice tzv. „spadáte“. Pokud to váš zdravotní stav a kapacita místa dovolí, máte právo si zvolit lékaře nebo i zdravotnické zařízení. Dokonce si můžete sami zvolit, která dopravní zdravotnická služba vás do nemocnice dopraví.
Vědět, jak to s vámi vypadá
Lékař je povinen vám dopodrobna a tak, abyste mu rozuměli sdělit vše, co se týká vašeho zdraví. Platí to i pro výsledky vašich vyšetření. Měl by s vámi také rozebrat možnosti léčby i její možná rizika a nevýhody. Můžete si také zvolit osoby, které mohou být informováni o vašem zdravotním stavu, a to nejen při příjmu do nemocnice, ale i během celého vašeho pobytu. A když si to rozmyslíte? Kdykoliv můžete tyto osoby změnit, popř. jejich informování zakázat.
Odmítnout léčbu
Máte-li s jakýmkoliv zdravotnickým úkonem nebo léčbou „problém“, můžete jej odmítnout. Neplatí to pouze v případech, kdy pacient ohrožuje sám sebe nebo své okolí, popřípadě je v bezvědomí a nemůže dát k provedení výkonu souhlas.
Dělat si kopie zdravotnické karty
Kromě toho, že zdravotníci mají povinnost umožnit vám nahlédnutí do vaší zdravotnické dokumentace (za přítomnosti zdravotnického pracovníka), můžete si také požádat o výpis, opis nebo kopii této dokumentace. To platí i pro dokumentaci vašeho dítěte, na kterou máte nárok až do 18ti let potomka.
Respektovat soukromí
Při vyšetření by váš lékař měl dbát na to, aby vše probíhalo diskrétně a respektovat váš stud. Kdykoliv také můžete odmítnout přítomnost dalších, pro vyšetření nepotřebných lidí. Ve fakultních nemocnicích také můžete odmítnout přítomnost studentů při vyšetřeních a zákrocích, popř. jim zamezit možnost nahlížení do vaší dokumentace. Záleží jen na vás, jestli to svolíte.
Doprovázet své dítě v nemocnici
V případě, že je hospitalizované vaše dítě a je mladší šesti let, má nárok na doprovod a přítomnost 24hod. denně blízkou dospělou osobou (rodiči, prarodiči, ale jinými blízkými osobami) v nemocnici. Pobyt této dospělé osoby je pak plně hrazen pojišťovnou. Je-li dítě starší šesti let, můžete s ním také v nemocnici pobývat, ale pobyt si pak zpravidla budete muset uhradit sami.
Trávit s dítětem tolik času, kolik je potřeba
Pokud nemůže být doprovod přijatý (ať už z důvodů na straně nemocnice nebo na straně rodičů) a chce a může být s dítětem celý den přítomen, není nijak omezován návštěvními hodinami. Může sedět u postýlky do večera, zpravidla do 20,00 hodin a ráno přijít třeba v 7,00. „Pokud chtějí být s dítětem příbuzní déle, umožňujeme to také. Prostě to není klasické přijetí, doprovod je bez lůžka a stravy, ale jinak tráví čas s dítětem tak, jako by byl přijatý. Totéž se týká dětí přijatých na JIP,“ říká Jitka Voříšková, vrchní sestra nemocnice v Prostějově.
Připlatit si za lepší stravu
Nechutná vám nemocniční strava? Kvalita stravy v nemocnici bývá předmětem nejčastějších diskusí a stížností. Je logické, že při velkokapacitním vaření není možno uspokojit individuální chutě. Požadujete-li vyšší standard stravy a nemáte-li dietní omezení, neváhejte požádat vaši ošetřující sestru či nutričního terapeuta o nabídku z nadstandardní stravy (za poplatek), je mnoho nemocnic, které takovou službu mají. Ve všech nemocnicích by Vám měli být schopni na požádání zajistit vegetariánskou stravu či stravu s vyloučením vepřového masa. Nárok na speciální jídlo, pokud jste alergik Mnohem významnější než chuť stravy je její „bezpečí“. Nezapomeňte seznámit přijímajícího i ošetřujícího lékaře s tím, že máte nějakou alergii na potraviny – tuto informaci dejte i ošetřující sestře a obvykle není na škodu ji i napsat na lístek položený například na váš noční stolek. „Navíc je vhodné při jakémkoli podezření, že podaná strava by mohla obsahovat potravinu, na kterou jste alergičtí, ihned požádat o konzultaci sestru či nutričního terapeuta – opatrnosti nikdy není dost“ dodává nutriční terapeutka Tamara Starnovská, zakládající členka České asociace sester.
Můžete si stěžovat
Pokud nejste se zdravotní péčí spokojeni, můžete podat stížnost řediteli zdravotnického zařízení. Pokud nebudete s jejím vyřízením spokojeni, můžete se obrátit na příslušný krajský úřad a v případě fakultních nemocnic, psychiatrických léčeben a některých odborných léčebných ústavů i na Ministerstvo zdravotnictví ČR. Dále můžete podat stížnost na konkrétního lékaře České lékařské komoře. Většina zdravotnických zařízení má na svých internetových stránkách uveden postup pro podávání stížností. Další práva pacientů upravuje také Charta práv pacientů ČR nebo Charta práv dětí v nemocnici. V každé nemocnici by ji měly mít vyvěšenou nebo alespoň volně k nahlédnutí. Pobyt v nemocnici ani obyčejná návštěva lékaře nebývá většinou příliš příjemnou záležitostí, znalost vašich práv a povinností vám ji může velmi usnadnit, jakmile je budete znát, snadněji se jich také domůžete. Přestože se ve zdravotnictví setkáte s různými lidmi, nenechte se odbýt a na svých právech si skutečně trvejte. Psaná práva pacientů jsou dnes k dispozici téměř ve všech zdravotnických zařízeních, samozřejmě i na webu www.mzcr.cz pod názvem Rádce pacienta se s nimi může každý občan seznámit. „Zdravotníkům jsou práva pacientů všeobecně známá, avšak k jejich důslednému naplnění mají zdravotníci ještě poměrně dlouhou cestu“, dodává za Ministerstvo zdravotnictví ČR prof. MUDr. Josef Vymazal. Určitě je před námi ještě velký kus cesty, aby podmínky byly vždy, v každém zdravotnickém středisku plně respektována. Od toho je potřeba např. potřeba překonat mnoho stereotypů. „Plně si uvědomujeme, že práva jsou závazná morálně, nikoliv však právně, ale přesto se domníváme, že především důsledným vyžadováním těchto norem ze strany pacientů a jejich blízkých lze dosáhnout postupného zlepšení postoje zdravotníků v široké praxi“, uzavírá prof. MUDr. Josef Vymazal.
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Jaká jsou práva pacienta v nemocnici byl publikován 9. května 2014 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Nemocnice Motol v kostce 31.10.2012 18.00
- Vinohradská nemocnice - jen ta nejlepší péče! 28.11.2013 12.00
- Podvýživa – smrtelná hrozba nejenom v Africe 06.06.2012 10.00
- Porod bez komplikací 14.10.2017 17.45
- Matky kojí zodpovědně, ale zanedbávají svojí stravu 03.07.2015 18.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Pásový opar – příznaky a léčba
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.