Jarní detox s čerstvými šťávami
Nestihli jste na Popeleční středu začátek půstu? Nevadí, s jarní očistou organismu můžete stále ještě začít. Ulevit vnitřním orgánům, které se starají o zpracování odpadních látek v těle, přece můžete kdykoliv. Přečtěte si, jak si čerstvými šťávami z ovoce a zeleniny, jejichž konzumace je součástí každé detoxikační kůry, můžete toto postní období zpříjemnit.
Ovoce a zelenina v tekutém stavu? I tak to jde
Samozřejmě ovoce a zeleninu můžete jíst v pevném stavu, ale mnohem účinnější je pití čerstvých šťáv. Šetrným odšťavením, při kterém odstraníte vlákninu, podstatně zkrátíte dobu trávení, dodáte tělu více živin a ušetříte energii, kterou byste museli vydat k rozkousání a zpracování celých kousků. Pití čerstvě vymačkaných šťáv je při detoxikaci vhodné zejména ráno po probuzení, kdy tělo potřebuje zbavit nahromaděných toxinů a dodat vitamíny.
Čerstvými šťávami navíc skvěle doplníte svůj pitný režim, který je v době detoxikace nutné pravidelně dodržovat. Kvůli důkladnému vyčištění tlustého střeva doporučují odborníci vypít 2,5–4 litry denně, v závislosti na vaší hmotnosti. Ale pozor, alkohol se do toho nepočítá, v očistném období ho raději zcela vynechejte.
Jak na odšťavňování?
Při nákupu ovoce a zeleniny vybírejte jednotlivé kusy velmi pečlivě, zapojte svůj zrak, hmat i čich. Snažte se vybírat sezónní plodiny z tuzemských zdrojů, pokud možno v biokvalitě. Je zbytečné zanášet tělo jedovatými pesticidy nebo fungicidy, které se při pěstování obyčejně používají.
Před zpracováním nezapomeňte ovoce a zeleninu řádně umýt, nejlépe jemným kartáčkem pod tekoucí vlažnou vodou. Pro získávání čerstvých šťáv je nejvhodnější pořídit si kvalitní odšťavňovač, který vám ušetří spoustu práce a námahy. Ovoce a zeleninu zbavíte slupky, pecky či jádřince, nakrájíte na menší kousky, vložíte do odšťavňovače, a pak už si jen vychutnáváte lahodnou chuť čerstvé šťávy.
Které ovoce a zelenina jsou vhodné při detoxikaci?
- Výborné účinky při detoxikaci má červená řepa – dokáže vyčistit krev a zachytit jedovaté kovy. Aktivuje střevní peristaltiku, působí jako prevence proti rakovině.
- Ideální pro detoxikaci je také citron. Téměř před padesáti lety byla sestavena citronová detoxikační dieta, známá také jako „mistrovská očista“. Hodí se zejména pro jarní období, kdy zbavuje tělo toxinů a přispívá ke krátkodobému hubnutí. Je založena na pití citronové limonády složené ze šťávy z citronu, kajenského pepře, javorového sirupu a vody.
- Myslíte-li to s detoxikací a vaším zdravím opravdu vážně, sáhněte rovněž po celeru. Vitamíny a minerály najdete nejen v bulvě, ale také v nati a listech. Celer působí močopudně a antibakteriálně. Éterické oleje, které jsou původcem jeho typického aroma, chrání trávicí ústrojí, ledviny a močové cesty před bakteriemi a infekcemi. Při detoxikaci ho určitě nevynechejte.
- Nezastupitelnou roli při jarní očistě hraje také jablko. Velmi vám pomůže při čištění zažívacího ústrojí, protože pektiny, které obsahuje, na sebe vážou škodliviny.
- Očistně působí také hroznové víno, neboť vyplavuje z těla škodlivé látky. Je velkým pomocníkem také při zácpě a hubnutí.
- Při detoxikaci i redukční dietě jsou velmi užitečné také okurky – vyvolávají pocit nasycení, ale obsahují minimální množství kalorií. Pro odšťavňování jsou ideální, protože obsahují více než 95 % vody. Zabraňují překyselení žaludku, pomáhají vylučovat toxiny.
- Máte-li odvahu, zkuste také čerstvou šťávu z kopřivy, pampelišky, chudobky či šťovíku. Na jaře jsou jejich detoxikační a léčebné účinky nejintenzivnější.
Článek Jarní detox s čerstvými šťávami byl publikován 23. dubna 2014 v 19.15 v rubrice PR články. Autorem článku je redakce. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Detoxikace organismu 19.08.2010 20.00
- Podzimní detoxikace organismu 10.11.2017 08.00
- Detoxikace a očista organismu - kdy a proč byste ji měli podstoupit? 22.07.2015 06.00
- Zbavte se zdravotních potíží s náplastí Dr. Plaster 15.07.2015 06.00
- Vyzkoušejte detoxikační náplasti Dr.Plaster 09.07.2015 01.15
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.