Při zánětu močového měchýře nepijte kávu
Sponzorované odkazy:
Čtyřicet procent žen prodělá alespoň jednou za život zánět močového měchýře a polovině z nich se vrací. Neléčený zánět, nebo zánět s vážnějším průběhem může skončit postižením ledvin. Rozhodně se tedy vyplatí zajít k lékaři a poslouchat jeho doporučení – tedy například vynechat po dobu léčení kávu.
Jedna z nejvhodnějších definic označuje infekci močových cest (IMC) jako průnik mikroorganismu do močových cest. Po infekcích dýchacích cest se jedná se o druhou nejčastější skupinu infekcí. V průběhu života prodělá minimálně jednu IMC 40% žen a 12% mužů. Mezi původci zcela dominují baktérie – ve více než 75–85% Escherichia coli, dalších 5–15% způsobuje Staphylococcus saprophyticus a ostatní bakterie jsou zastoupeny výrazně méně.
Termín recidiva je označení pro zcela novou infekci po předchozím prokazatelném eradikování původce. Recidivující IMC znamená 3 a více epizod v průběhu 12 měsíců. Klasifikace z pohledu symptomů definuje uretritidu, cystitidu, pyelonefritidu, absces ledviny, u mužů pak také prostatitidu či absces prostaty. Ve velmi specifických případech se používá termín ureteritida. Zánět močovodu je ale výjimečný. Akutní cystitida – projevy a léčba Akutní zánět močového měchýře (cystitida) je nejčastější infekcí močového měchýře. Typicky postihuje sexuálně aktivní ženy. Její pravděpodobnost pomalu mírně narůstá s věkem. Typicky vzniká průnikem z oblasti zevního genitálu. Obvykle se jedná o infekce nekomplikované. Po první epizodě infekce má v průběhu jednoho roku alespoň jednu recidivu 25–50% žen a 3–5% trpí opakovanými infekcemi dlouhodobě. K rizikovým faktorům pro patří především frekvence pohlavního styku. Z dalších rizik lze zmínit například výskyt první epizody infekce močových cest ve věku pod 15 let, používání spermicidních antikoncepčních přípravků, cukrovku, nedostatečné vyprazdňování měchýře při močení, období menopauzy (souvislost s poklesem estrogenů) a přítomnost poklesu močového měchýře (tzv. cystokély). S výskytem infekcí nijak nesouvisí kvalita hygienických návyků nebo směr otírání zevního genitálu po vymočení. U mužů je výskyt výrazně ovlivněn obstrukčními uropatiemi – především již zmíněnou benigní hyperplázií prostaty. K projevům akutní cystitidy může patřit obecně obtížnější pocit močení (dysurie), bolestivé močení (algiurie), pálení (strangurie) při močení nebo při jeho dokončování, dále pak zvýšená frekvence močení nebo pocit častého nucení na močení (někdy i velmi výrazný). Současně se mohou objevit bolesti v podbřišku nebo lokalizované do zevního genitálu. Teplota je obvykle v normě nebo jen velmi mírně zvýšená. Moč může zapáchat. Viditelná přítomnost krve v moči může být až ve 40 %. Teploty přes 38°C obvykle signalizují silně probíhající zánět nebo počínající postižení ledvin. Symptomy mohou být netypické, pokud je vysokým cíleným příjmem tekutin navozena vysoká diuréza nebo při recidivách.
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Při zánětu močového měchýře nepijte kávu byl publikován 20. února 2014 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Zánět průdušek 04.02.2011 00.00
- Zánět spojivek 25.02.2010 18.00
- Onemocnění slinivky - zánět 13.03.2010 00.00
- Zánět močového měchýře 26.02.2010 00.00
- Zánět močových cest 24.01.2011 22.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.