Léčba kocoviny: zapomeňte na silnou kávu
Sponzorované odkazy:
Kocovina vám tělo hlásí, že toho alkoholu na něj bylo moc, že je pracuje na plné obrátky, aby ho odboural. Jestli mu chcete pomoci, zapomeňte na klasickou kávu a nahraďte ji čajem s medem a citrónem. Zabírá i klasická česnečka.
Co je kocovina?
Jde o výsledek chemické reakce organismu na odbourávání alkoholu, která mu odebere již zmíněné tekutiny, vitamíny a minerály, ale i velké množství energie. V rámci ní se játra snaží vyrovnat s alkoholem a nevyrábějí glukózu, takže hladina krevního cukru klesá. Mění se také prostředí v mozku – jeho buňky natahují vodu, rozpínají se a z toho nás bolí hlava. A to jsou jen dva příklady za mnoho dalších.
Jak kocovinu léčit?
Ideální je pít tak, abychom nebyli opilí, tedy aby si tělo v pohodě poradilo s přísunem alkoholu. Osmdesátikilový muž by tak měl vypít za dvě hodiny jen půllitr piva nebo čtvrt litru vína – právě tolik je schopno tělo zvládnout. Šedesátikilová žena by na stejný půllitr potřebovala ještě o hodinku delší dobu.
Když se s kocovinou probudíte, zapomeňte na to, že vás z ní dostane hrnek silné černé kávy. I když je kofein mezi lidmi vnímán jako „protijed“ alkoholu, podporuje dehydrataci organismu a tím tělo ještě víc oslabí. To samé tedy platí i o kolových nápojích s kofeinem. Jejich přínosem může být snad jen okamžitý přísun rychlých cukrů. Opravdu pomoci tedy může jen voda nebo některý z čajů. Žaludeční nevolnost zmírní například horká voda s medem a citrónem – splní tři věci najednou: dodá tekutiny, vitamín C a cukr. Stejně funguje i silná polévka a také tradiční česnečka. Játra zase potřebují vitamín B. Lehčí forma kocoviny se dá potlačit i procházkou, ale pokud je vám hodně špatně, pak lékaři doporučují klid a odpočinek. Co rozhodně doporučit nemůžeme, je „vyprošťovák“, tedy další dávka alkoholu. Tím otravu alkoholem jen přiživujete. Výjimkou snad může být sklenka méně procentního piva – dodá tělu kromě mírné dávky alkoholu i vitamíny a minerály.
Fungují na kocovinu léky?
Bolest hlavy a celého těla je někdy důvodem, proč lidé sáhnou během kocoviny po některém z tišících léků, obecně je odborníci nedoporučují, protože je to další zátěž pro již dost zkoušený organismus. Vyhnout byste se jim měli při silné nevolnosti a také pálení žáhy. Problematické mohou být i rozpustné multivitaminy, od kterých si slibujeme přísun ztracených vitamínů a minerálů. Ty nám sice dodají, ale mohou jen zhoršit překyselení žaludku a zažívací potíže. Ordinovat si léky by lidé neměli, pokud cítí bolest silněji než kdykoliv předtím. V tom případě by měli podle Marka Hakla z Centra pro léčbu bolesti při Anesteziologicko resuscitační klinice Fakultní nemocnice U Svaté Anny v Brně, navštívit lékaře a brát léky až po domluvě s ním. Není totiž vždy ideální si naordinovat léky na bolest bez konzultace s lékařem. Pomoci by vám mohly bylinky a koření – například zázvorový čaj je skvělý proti nevolnosti, stejně jako máta, řebříček .
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Léčba kocoviny: zapomeňte na silnou kávu byl publikován 15. ledna 2014 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Pryč s kocovinou! 04.02.2010 22.00
- Jak vyzrát na kocovinu? 16.12.2020 00.00
- Tipy, jak přežít novoroční kocovinu 21.12.2022 07.00
- Léčba kocoviny - zapomeňte na silnou kávu 13.01.2015 12.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Posílení imunitního systému u dětí
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.