Rakovina kůže aneb nechte si zkontrolovat pihy
Sponzorované odkazy:
Rakovina je nemoc, o které pravděpodobně slyšel již každý z nás a bohužel, většina s ní má i bližší zkušenost. Ať už tato zákeřná nemoc postihla vás, vaši rodinu či nejbližší okolí, dozajista se najde osoba, o které víte, že rakovinou trpěla, trpí a nebo na její následky podlehla. Druhů rakoviny je neuvěřitelné množství, ale obzvláště diskutovaným tématem je v posledních letech rakovina kůže, která útočí čím dál častěji, obvykle velmi nečekaně a na svědomí má tisíce nevinných životů a to všech věkových kategorií…
Rakovina kůže je bohužel natolik zákeřná, že ji často nelze odhalit a proto ji můžeme zařadit k velmi tichým a nenápadným zabijákům. Zatímco jiné druhy lze mnohdy odhalit pouhým pohmatem, rakovinu kůže laické oko bohužel nerozezná, a proto je velmi důležité nepodceňovat prevenci a pravidelně navštěvovat kožního lékaře.
Nebojte se, nejste hypochondr
Mnozí lidé nechodí na preventivní prohlídky proto, že by je okolí snad mohlo nařknout z hypochondrismu, ovšem běžné lékařské vyšetření pih a jiných pigmentových znamének jednou za rok, rozhodně nelze pokládat za přehnanou péči.
Jak vyšetření probíhá?
Některá lékařská vyšetření nepatří k nejpříjemnějším a zahrnují například odběry krve, kolonoskopii a podobně, proto je přirozené, že se jich mnohdy zdráháte, avšak vyšetření na rakovinu kůže je natolik rychlé a banální, že si jej můžete odbít prakticky kdykoliv. Lékař vás vyzve k vysvlečení do spodního prádla, přičemž vám pomocí speciální lupy prohlédne všechna znaménka a pihy na těle. Celý proces trvá přibližně 2 minuty, což je opravdu zanedbatelný čas, který vám může zachránit život.
Co s podezřelou pihou?
Rakovina kůže obvykle začíná vznikem melanomu, což je rakovinotvorná piha. ta má zpravidla nepravidelný okraj a strukturu, zvláštní barvu, která může černat či mít načervenalé odstíny, často svědí či dokonce bolí. Pokud podobný úkaz na svém těle najdete, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc, neboť se opravdu může jednat o rakovinu kůže.
Pokud se následně potvrdí, že daná piha je opravdu melanomem, nastává další etapa, kdy se rozhodne, v jaké fázi se melanom nachází. V případě, že se teprve projevilo bujení, obvykle stačí znaménko vyříznout a následně zpřísnit kontroly u lékaře. Jakmile se zjistí, že trpíte rakovinou kůže, je před vámi léčba v podobě chemoterapií a ozařování, kdy záleží na individualitě jedince, jak s nemocí bude bojovat.
Článek Rakovina kůže aneb nechte si zkontrolovat pihy byl publikován 27. září 2013 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Nebezpečný melanom kůže 10.03.2010 00.00
- Změnila se vám kůže po vysazení antikoncepce? 17.10.2012 21.00
- Cvičení proti celulitidě – zbavte se pomerančové kůže jednou pro vždy! 09.06.2012 12.00
- 4 tipy na potraviny, které zatočí s celulitidou 12.01.2014 14.00
- Šest zásad správného slunění 19.06.2013 12.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.