Vzkaz pro diabetiky: Jednou denně se pořádně zadýchejte
Sponzorované odkazy:
Pohyb by měl být základním prvkem léčby diabetiků. Čím víc tuku se totiž v těle usadí, tím horší je hospodaření organismu s inzulínem – a to rozhodně diabetici nemohou potřebovat. „Diabetikům radím, aby každý den vyšli rychle schody, udělali si svižnou procházku. Srdce musí rozpohybovat, zadýchat se, rozproudit krev – to stačí pět minut. Dalších třicet minut pak už stačí klidný a pozvolný pohybu,“ říká Naďa Slavíková, edukační sestra diabetické ordinace při Nemocnici Kadaň.
Jak ovlivňuje pohyb cukrovku?
„Zásadně a většinou pozitivně. Nejen diabetici potřebují spotřebovávat energii, krevní cukr. Pokud k tomu napomůže pohyb, pak není nutné dodávat či produkovat velké množství inzulínu. Záleží samozřejmě na tom, aby své tělo pohybem „nepřepadli“, ale dávkovali ho postupně, s přidáváním zátěže nebo prodlužováním fyzické aktivity. Negativně by mohl pohyb působit jen tehdy, když si diabetik naměří i v klidu před pohybem glykemii nad 15 nebo pod 4,5 a neupraví podle toho dávky inzulínu nebo tablet na cukrovku.
Diabetici by tedy měli sportovat pravidelně.
„Rozhodně, udržují tak svou hladinu cukru v krvi ve vyrovnané hladině. Aktivní svaly zajistí správnou činnost orgánů. Díky pohybu netloustnou a nepřibývá tělesný tuk, který komplikuje hospodaření těla s cukrem.“
Co když se hýbat nebudou?
„Pak je potřeba dodat tělu víc inzulínu na zpracování cukru v krvi. Jenže: více inzulínu si následně žádá víc cukru, který zase vyžaduje víc inzulínu – a je tu začarovaný kruh, který končí ukládáním tuků, které oslabují činnost inzulínu, zhoršuje se zpracování dalšího cukru v krvi – zdravotní stav se tím zhoršuje.“
Neohrožuje diabetiky stejně i přílišná zátěž?
„Hrozbou je, když začnou sportovat s nízkou hladinou cukru v krvi. Jestliže to pak s pohybem přeženou, tělo spotřebovává energii ze svalů a postupně třeba i z mozku. Hrozí tedy bezvědomí. Ideální ale není ani to, když začnou sportovat ve chvíli, kdy je v krvi vysoká hladina cukru. Znamená to, že se z ní ještě nedostal do orgánů. Játra pak vyplaví cukr ze svých zásob, aby bylo na výrobu energie pro svaly a orgány. Vyplavený cukr ale není jak zpracovat bez inzulínu, takže se začne hromadit v krvi, čímž se ještě zvyšuje glykémie. Důsledkem může být zvracení, únava a bezvědomí.“
Jak správně kompenzovat během pohybu?
„Vždy než se sportem začnete, měli by si změřit glykemii. Je-li pod 5 nebo nad 15, tak je vhodné aktivitu odložit. Pokud si budou měřit glykemii během sportu, pak platí, že při hodnotách pod 5,5 je vhodné se najíst, ale při hodnotách nad 8,5 naopak není vhodné jíst. Glykemii by si měli diabetici při sportu měřit každou hodinu až dvě a ještě dvě hodiny po skončení. Při dlouhém pohybovém zatížení doporučujeme měření opakovat v určitých intervalech, cca 3 – 5 hodin, spalování cukru, tedy snižování glykémie, doznívá ještě několik hodin po fyzické aktivitě.
Článek byl publikován se souhlasem webu ordinace.cz
Článek Vzkaz pro diabetiky: Jednou denně se pořádně zadýchejte byl publikován 24. května 2013 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Cvičení po porodu 22.04.2010 00.00
- Cvičení pro těhotné? 19.10.2008 07.39
- Cvičení doma – jak začít? 01.03.2011 00.00
- Cvičení přesně pro vás 04.01.2010 00.00
- Cvičení dle Ludmily Mojžíšové 03.03.2012 15.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Cista na vaječníku
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.