Vodní dýmka = 20 cigaret
Sponzorované odkazy:
Jedna seance s vodní dýmkou se vyrovná dvaceti přímo vykouřeným cigaretám. Ani mentolky nejsou vhodná náhražka, mentol totiž způsobuje v ústech a dýchacích cestách pocit chladu, který nutí k hlubší inhalaci. Tvrdí to MUDr. Kateřina Písecká z centra individuální péče při VFN Praha.
Podíl kuřáků, kteří začali kouřit před patnáctým rokem rokem věku, stoupl od roku 1997 o 60 procent. MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, dodává, že nyní je velmi silná základna kuřácké populace, jelikož mladí lidé kouří více a začínají kouřit dříve.
Je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem nádorového onemocnění (a to nejen nádorů plic), ale také je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění. Dále je kouření nejvýznamnější příčinou chronické bronchitidy. Obecně lze bez nadsázky říct, že kouření poškozuje všechny tělesné orgány. Riziko je zvýšené nejen u aktivních kuřáků, ale také u pasivních (pasivní kouření zvyšuje kardiovaskulární riziko o 30%!). Ani vodní dýmka není „bezpečnou“ alternativou cigaret, její kouření může být velmi škodlivé. „V novém protikuřáckém zákoně počítáme s přísnějším režimem pro vodní dýmky“ říká náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák. „Jedním z hlavních důvodů, proč Ministerstvo zdravotnictví navrhuje opatření ohledně zákazu kouření ve všech uzavřených prostorách restaurací, je ochrana nekuřáků před škodlivými účinky pasivního kouření“ říká MUDr. Polák. Zvláště těhotné ženy, kojící maminky a děti jsou nejvíce ohroženými skupinami.
Kouření v číslech
71 % případů rakoviny hltanu zasahuje kuřáky; téměř 60 % rakoviny jícnu či hrtanu taktéž; celých 96 % případů rakoviny plic je způsobeno kouřením; čtvrtina případů rakoviny žaludku, tlustého střeva či konečníku není způsobena jídlem a obezitou, ale právě kouřením; stejně tak 45 % případů rakoviny močových cest a dvě třetiny rakovin ledvinné pánvičky a močového měchýře. 50 % případů infarktů před 50. rokem věku je z kouření; 45 % srdečních selhání před věkem 45 let. úmrtí mužů kuřáků mezi 35 a 75 rokem je 38 % případů způsobeno kouřením. Dalších 19 % úmrtí je v důsledku kouření pro muže starší. Kuřáci si ubírají v průměru více než 6 let svého života.
Mýty o kouření
Mýtus č. 1 : Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné.
Fakt: Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci již tak znečistěného ovzduší.
Mýtus č. 2: Elektronické cigarety je dobrá náhražka
Fakt: Samozřejmě je tato cigareta menší zlo, než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.
Mýtus č. 3: Rodiče jsou kuřáci, ale své děti povedeme k prevenci a vysvětlíme jim, že to není dobré.
Fakt: Samozřejmě bude dobré, pokud rodiče budou od malého věku dítěte vysvětlovat, že kouření není zdravé. Ale vždy je to o vzoru v rodině, který většina z nás přebere i do dospělosti. Nehledě na to, že pokud jako rodič budete v prostředí, kde jsou děti kouřit, počítejte u dětí se zdravotními problémy. Ať už se jedná o častější zápaly plic, záněty středního ucha, astmatické záchvaty či atopické ekzémy. Mnoho studií rovněž prokázalo vliv kouření rodičů na rozvoj dětské leukémie.
Článek byl publikován se souhlasem webu ordinace.cz
Článek Vodní dýmka = 20 cigaret byl publikován 15. dubna 2013 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Odvykání kouření 31.08.2008 20.00
- Jak škodí pasivní kouření? 17.09.2008 11.00
- Elektronické cigarety. Levné a zdravé kouření 13.09.2013 19.30
- Děti a kouření? Nový trend? 28.02.2024 07.00
- Elektronická cigareta – zbavte se kouření jednou pro vždy 21.04.2012 15.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Cista na vaječníku
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.