Pitný režim v zimě: i polévka se počítá
Sponzorované odkazy:
Pitím studených nápojů v zimě ohrožujeme své trávení a zbytečně spotřebováváme životní energii. Pitný režim v zimě tedy musíme přestavět na teplé nápoje a počítají se i polévky. Jen tak totiž doplníme tělu energii, aby se umělo vypořádat se zimou.
„Pokud jí člověk v chladných měsících roku studená, chlazená či mražená jídla a pije studené nápoje, zbytečně zatěžuje tělo náročným procesem trávení. Naopak čím více se jídlo blíží teplotě 38 stupňů Celsia, tím snadněji je pro tělo stravitelné,“ řekla pro ČTK propagátorka čínské medicíny Lenka Romanová. Studená strava v zimě odebírá tělu podle Romanové životní energii.
Čím tedy v zimě udržovat tělesnou kondici? I v tomto ročním období platí, že do těla musíme dostat v průběhu dne minimálně 1,5 litru vody ve formě tekutin, abychom si zachovali zdraví, duševní pohodu i pracovní výkonnost. Jen je třeba změnit skladbu nápojů a místo do ledničky pro ně chodit spíš ke sporáku.
Co vlastně v zimě pít?
Voda: Je tím nejlepším, co můžete pít, ať už ji pijete z vodovodu, studně nebo lahve. Voda ale musí být nezávadná, případně slabě mineralizovaná a bez oxidu uhličitého. V zimě dávejte přednost vodě pokojové teploty, nepijte vodu z lednice!
Ovocné šťávy: Doporučujeme je pít jen odstátou vodou ředěné, optimálně v poměru 1 díl šťávy na tři díly vody. V zimě můžete pít některé ovocné šťávy i horké, zejména jablečná nebo hrušková jsou například se skořicí skvělým zahřívacím nápojem. Pozor ale na obsažený cukr a rozhodně nedoslazujte! Cukr jen zvyšuje pocit žízně a jsou to „prázdné kalorie“.
Čaj: Ideální nápoj v zimě, ale jen neslazený a ne moc silný. Vhodný je čaj zelený nebo ovocný (pozor na černé, pouze ovocnou vůní aromatizované čaje). A bylinky? U těch to nepřehánějte s louhováním a střídejte je.
Káva: Ať je jakákoli, do pitného režimu v zimě ani v létě nepatří. Navíc kofein zvyšuje tvorbu moči, takže se více tekutin z těla odvede, než by se mělo vypitím nápoje získat.
Mléko a kakao: Jsou spíše tekutou výživou než nápojem a do potřebného denního objemu tekutin se nepočítají.
Minerální vody a sycené vody: doporučujeme v zimě zcela vynechat, případné omezit na výjimečné příležitosti.
Polévky: Jsou zimními nápojovými favority, zvláště pak čiré vývary. Zahřejí i zasytí a do pitného režimu se rozhodně počítají. Jen pozor na sůl a koření.
Svařáky, grogy: Ty zahřejí rozhodně ihned, životní energii leckdy přímo přilévají. Svařák z červeného vína klidně použijte jako zimní životabudič, ale šetřte množstvím a cukr zcela vynechte. Grog je taky rychlým zahříváčkem, ale kvůli obsahu alkoholu a cukru je to pro tělo spíše zátěž.
Článek byl publikován se souhlasem webu ordinace.cz
Článek Pitný režim v zimě: i polévka se počítá byl publikován 30. ledna 2013 v 14.00 v rubrice Zdraví a Zdravá výživa. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Pitný režim - cesta ke kráse i zdraví 10.03.2010 00.00
- Pitný režim v zimě: I polévka se počítá 07.02.2015 17.00
- Jak svůj jídelníček přepnout na podzimní režim? 05.09.2014 12.00
- Chcete zhubnout do plavek? Víme jak! 11.05.2014 00.00
- 5 tipů na zlepšení kvality vlasů 12.04.2013 12.00
Top 10
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Alpro – zdraví z přírody
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče II. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Posílení imunitního systému u dětí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.