Jídelníček pro děti – jak by měl vypadat?
Sponzorované odkazy:
Děti a jejich stravování – nad tímto pojmem visí spousta otazníků, které jdou ruku v ruce s nevědomostí, nemocemi a především dětskou obezitou. Když se rozhlédneme kolem sebe, vidíme děti na každém rohu a pokud bychom se na ně opravdu zaměřili, pravděpodobně by nás doslova šokovalo zjištění, kolik z nich trpí nadváhou či zdravotními komplikacemi, jež danému věku nenáleží. A přitom je to vše tak jednoduché, základem je především vyvážená strava.
Proč je strava tolik důležitá?
Dětské stravování je velmi často odrazem životního stylu rodičů, který nutno podotknout, vždy není ukázkový. Pakliže nesnídáte, nesvačíte a na večeře nemáte čas, těžko vaše ratolest usedne k poklidné snídani, dostane dopolední svačinu do školy a vychutná si teplo večeři. V tomto případě je důležité si uvědomit, jak moc dětem ubližujeme, neboť co se nenaučí teď, v dospělosti pohledají. Stravování je jako slušné vychování, pokud své děti nenaučíte zdravit a děkovat, nemůžete to od nich v budoucnu očekávat. Problém tkví v tom, že dětský organismus je velmi náchylný a nese si špatné návyky do dospělosti. Ty vedou nejenom k obezitě, ale také k nejrůznějším nemocem. Dospělé tělo stres a jídlo v poklusu zvládne, ovšem děti by se tomuto stylu života měly oboukem vyhnout.
Jak na dětský jídelníček?
Aby děti dobře rostly a neměly zbytečné problémy, stačí je opravdu dobře živit, v čemž není žádná velká věda. Základem je samozřejmě vydatná snídaně. Co si ale pod pojmem vydatná představit? Zapomeňte na slaninu, vejce a jiná smažená jídla, která organismus zatíží, unaví a váš potomek pak bude usínat již první školní hodinu. Připravte mu například ovoce, jogurt, cereálie s mlékem, toust s medem a podobně. Nezapomeňte také na čaj, ten by měl být neslazený. Druhým neméně důležitým bodem je svačina, bez té dítě nemůže opustit dům. Ta by měla obsahovat opět ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo a popřípadě menší sladkost. Pokud vaše dítě zůstane ve škole do pozdních odpoledních hodin, vybavte jej i svačinou na odpoledne, interval mezi obědem a večeří je příliš dlouhý. Co se večeře týče, ta nemusí být teplá, pokud mělo díte vydatný školní oběd. Připravte proto například obložené sendviče se šunkou a sýrem, zeleninu a podobně. Čemu se vyhněte obloukem jsou smažená a tučná jídla, ta jsou na večer maximálně nevhodná.
Článek Jídelníček pro děti – jak by měl vypadat? byl publikován 16. ledna 2013 v 16.00 v rubrice Zdraví, Rodina, Zdravá výživa a Nemoci. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Pohybem ke zdraví 09.09.2008 15.13
- Dbejte i o své psychické zdraví 01.12.2008 03.01
- Plavání pro naše zdraví 07.08.2010 00.00
- Dojděte si pro zdraví 30.12.2020 00.00
- Alpro – zdraví z přírody 28.06.2014 17.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Cista na vaječníku
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Zdravé jídlo: nejlepší prevence nachlazení, vysokého tlaku i rakoviny
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.