Spavá nemoc – příznaky a léčba
Sponzorované odkazy:
Spavá nemoc se řadí k tropickým infekčním onemocněním vyskytujícím se v subsaharských afrických státech. Chorobu způsobuje bakterie, která je velmi snadno přenosná mouchou tse tse, jejímž štípnutím dojde k nákaze. V dřívějších dobách byla nemoc hrozbou Afriky, ale ve 20. Století se ji podařilo prakticky vymínit. Avšak díky špatným hygienickým podmínkám a zanedbanosti vůči nákaze se nemoc vrátila a dále koluje napříč Afrikou, kde se stala hrozbou jak pro místní obyvatele, tak pro nic netušící turisty. Pokud se tedy chystáte zemi třetího světa navštívit, informujte se o očkování.
Příznaky nemoci jsou pomalé, za to naprosto typické. V místě kousnutí se do několika dnů objevů bolestivý otok červené barvy, následně nakaženého čekají několikadenní horečnaté stavy provázené silnými bolestmi hlavy a kloubů. V další fázi se bakterie dostane do mízního systému, kde způsobí až neuvěřitelný otok uzlin, právě tento příznak je jasným důkazem tropické nemoci zvané spavá nemoc. Tato fáze obvykle trvá až půl roku, čili postižený nemusí vědět, že je nakažený tropickou nemocí, nýbrž že se potýká s obyčejnou chřipkou. Během těchto horečnatých stavů a natékání mízních uzlin však dochází k poškození ledvin a srdce, což může vést až ke smrti pacienta. Po této zdlouhavé etapě nastává třetí fáze, která je již opravdu závažná a i okolí pacienta si všimne, že něco není v pořádku. Parazit napadne nervový systém, jehož následkem se nemocný potýká s malátností, apatií, se záchvaty únavy, upadá do hlubokého komatického spánku, který se střídá se stavy nespavosti a naprosté bělosti, nakažený má pokleslá víčka, nepřítomný výraz v obličeji, je zcela pasivní naprosto vyčerpaný, aniž by prováděl fyzickou činnost. V případě neléčení dochází k mentální retardaci a následně ke smrti poškození mozku.
Co se léčby týče, je poměrně svízelná. Nejčastěji se nemocnému podává lék Melarsoprol, který má však vedlejší účinky v podobě bolestí a otoků. Jeho užívání spočívá v několika po sobě jdoucích injekcí. Existuje také spousta dalších léčiv, ta se však používají již při první fázi.
Článek Spavá nemoc – příznaky a léčba byl publikován 28. srpna 2012 v 23.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí 08.09.2010 10.00
- Nemoc dna – příčina, příznaky a léčba 22.05.2011 00.00
- Migréna - nemoc, která není vidět 26.02.2011 20.00
- Afty - nejčastější nemoc dutiny ústní 19.09.2015 18.00
- Aspergerův syndrom - nemoc nebo dar? 27.08.2010 21.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.