Horečka dengue jako tropická epidemie
Sponzorované odkazy:
Tropických nemocí je nespočet a pokud se chystáte do exotických a bohem zapomenutých končin, měli byste se o nich co nejvíce poinformovat. Tropická nemoc, jako je tyfus, malárie či horečka dengue ve vás může nejenom zanechat dlouholeté následky, ale dokonce vás připravit o život, neboť v rozvojových a zaostalých zemích, kde se vyskytují, se často nedočkáte odborné lékařské pomoci.
Tropická horečka dengue je infekčním onemocněním, které svou nákazou způsobuje epidemie. Arboviry skupiny b způsobující právě horečku dengue patří k nejčastějším onemocněním tropických oblastí. Za vznikem nemoci stojí mušky a komáří, kterým se v horkém a vlhkém prostředí opravdu daří. Obyčejným štípnutím se tak setkáte s nákazou, ze které velmi často vznikne tropická horečka. Horečka dengue je ve světě nejrozšířenější arbovirózou vůbec a ročně na ni zemře 22 tisíc lidí, to je však oproti 100 milionům nakaženým ještě relativně nízké číslo. Dříve se nákaza vyskytovala spíše zřídka kdy, dnes je podstatně rozšířenější v zemích jižní Ameriky, Asie a dokonce v Austrálii a Tichém oceánu.
Horečka dengue má inkubační dobu jako například angína, čili přibližně 14 dní, přičemž se projevuje ve dvou různých formách. Mezi hlavní příznaky patří horečnaté stavy, rýma a bolesti kloubů a svalů, proto se ji také často přezdívá horečka zlomených kostí. Dalšími symptomy jsou potom zduřelé uzliny, malátnost, poškození zraku, červená vyrážka podobající se spalničkám a v neposlední řadě infarkt. Mezi závažné komplikace patří podkožní krvácení, krvácení rodidel či do mozku, jakékoliv krvácivé stavy mohou způsobit poškození vnitřních orgánů a následnou smrt.
Bohužel ještě nemůžeme počítat s vakcinací, která by nás proti této záludné nemoci bránila, jedinou obranou, jak se tropické horečce dengue vyhnout, je ochrana před komářím štípnutím. Vhodné oblečení a moskytiéry by měly bohatě postačit.
Článek Horečka dengue jako tropická epidemie byl publikován 20. srpna 2012 v 22.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Záškrt – příznaky nemoci 14.09.2012 14.00
- Příušnice – jak na dětskou virovou nemoc? 24.10.2011 19.30
- Co by měla obsahovat domácí lékárnička? 03.09.2014 12.00
- Zapomeňte v zimě na chřipku a nachlazení! 12.12.2011 10.00
- Pneumokok - chraňte své děti 28.06.2010 00.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.