Očkování děložního čípku – předejděte smrtelné rakovině
Ženské ústrojí je jedním z nejnáchylnějších oblastí lidského těla a proto bychom o něho my ženy, měly značně pečovat. Řeč ovšem není jen o vnějších procedurách, depilacích a hygieně, měly bychom se také důkladně zamyslet nad tím, jestli naše vnitřní ústrojí funguje tak jak má a zda-li ho nemůžeme ochránit. Rakovina děložního čípku je zákeřná nemoc, které ročně podlehnou tisíce žen, důvod je však zcela zbytečný. Předejděte smrtelné nemoci a raději nechte sebe a své dcery včas očkovat.
Dle statistik je rakovina děložního čípku celosvětově druhý nejčastější typ rakoviny u žen po rakovině prsu. Ročně onemocní 480 000 žen, polovina z nich umírá. V České republice je ročně diagnostikováno více než 1000 nových případů cervikálního karcinomu, z nichž přibližně 400 končí smrtí.
K onemocnění děložního čípku a jeho následné infikaci dochází při pohlavním styku lidským papillomavirem, který způsobí buněčné změny a odstartuje rakovinné bujení. Zmíněný virus, zkráceně HPV, není žádnou zvláštností, podle statistik s ním do kontaktu přijde až 80 % sexuálně aktivních žen. Zdrojem infekce jsou běžně mužské urogenitální orgány. V dnešní době se stává ve vyspělých společnostech očkování proti rakovině děložního čípku jakousi standardní záležitostí. K rizikovým faktorům nakažení viru HPV patří časté střídání sexuálních partnerů a vůbec brzký vstup do sexuálního života. Škodlivé je rovněž kouření, které podporuje odolnost viru v tkáních.Většinou se organismus ženy dokáže s virem vypořádat sám, problém nastává při dlouhodobé infekci 6 a více měsíců. Nákaza HPV nemá v počáteční fázi žádné příznaky, většina žen se o ní dozví až po cytologickém vyšetření. Nezbytná je tedy prevence a pravidelné kontroly u gynekologa. Časná stádia jsou totiž ve vysokém procentu případů vyléčitelná. Krvácení a bolestivost močovodů jsou již příznaky rozvinutého karcinomu.
Očkování proti rakovině děložního čípku je v tuto chvíli jediné očkování, které je na trhu dostupné proti tak vážné nemoci, jako je rakovina. Karcinom děložního čípku nevznikne, když není v organizmu přítomen virus HPV, a protože očkování brání infekci, zabrání i vzniku karcinomu. Očkování proti HPV je vhodné pro všechny dívky a ženy. V tuto chvíli probíhá také akce zdravotních pojišťoven na podporu tohoto očkování.
Článek Očkování děložního čípku – předejděte smrtelné rakovině byl publikován 9. května 2012 v 10.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Očkování proti klíšťové encefalitidě 24.07.2011 00.00
- Žlutá zimnice – příznaky a očkování 13.09.2012 12.00
- Hepatitida C – očkování neexistuje, prevence však ano 19.08.2012 17.00
- Očkování proti tetanu – vyvarujte se nebezpečné nemoci včas! 10.05.2012 13.00
- Podzim jako nejvhodnější období k očkování proti klíšťové encefalitidě 29.11.2014 00.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.