Fobie – proč vznikají a co vlastně znamenají...
Sponzorované odkazy:
Jistě jste se mnohdy setkali se stavem, kterým nazýváme strach. Ať už se jedná o strach z hororových postav, strach z výšek, strach z pavouků či strach z testu. Otázkou však zůstává, jestli se opravdu jedná o pouhý strach a nebo hraničíte s fobií.
Co je vlastně fobie?
Fobie je charakterizována jako úzkostná porucha projevující se chorobným, bezdůvodným strachem z věcí nebo situací. Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí potlačit. Fobie má svůj objekt, na který je vázána a podle kterého je také pojmenována. Pokud člověk trpí fobií, s jejímž původcem se setkává v běžném životě, může ho jeho nemoc výrazně vyřazovat ze života. Znemožní mu vykonávat různé aktivity, naopak dělá věci, které se těm běžným naprosto vymykají. K fobiím často patří i obsese, což je nutkavá potřeba neustále kontrolovat prostředí a místo, kde se nemocný pohybuje, zda někde není zdroj jeho fobie. Takový člověk je neustále napjatý, vystrašený a jeho stav může vést i k dalším psychickým poruchám.
Příčina
Veškeré nemoci, ať už psychické či fyzické mají nějakou příčinu a nedějí se jen tak z bůhdarma. Stejně tak je tomu i u fobií, ty podle psychologů pramení z nepříjemné události v dětství či z nepříznivých okolností celkově. Uveďme si jeden názorný příklad. Pokud byste jako malé dítě vypadli z okna a zlomili si nohu, snadno podlehnete fobii z výšek, neboť vám tato zkušennost poukazuje na možné riziko. Fakt, že jste si za nehodu pravděpodobně mohli sami, neboť jste se pohybovali v nebezpečné zóně je již vedlejší, pro člověka trpící fobií je pak i balkón či bezpečná vyhlídka zdrojem strachu. Podobně je tomu tak i u jiných fobií. Bohužel, smutným faktem je, že jsou tyto psychické nemoci dědičné, je tedy velice pravděpodobné, že pokud jste slabší povahy, vaši potomci tyto nepříjemné stavy podědí.
Příznaky
Jedním z hlavních příznaků fobie je panický strach, strach ze smrti, strach ze zešílení, neklid, bušení srdce, ale také zvýšená tepová frekvence a zvýšený krevní tlak, ztížené dýchání, třes, motání hlavy, návaly horka nebo chladu a mravenčení končetin z nedostatku přijímaného kyslíku.
Sociální fobie
Sociální fobie zní sice tak trochu absurdně, avšak opravdu se vyskytuje a v nemalé míře. Člověk trpící touto fobií má strach z návštěv, z telefonátů, z davů lidí, je přesvědčen, že stále vypadá hloupě, bojí se promluvit, ihned zčervená, koktá a žije v domnění, že se mu všichni smějí.
Arachnofobie
Je panická hrůza z pavouků. Nejedná se však pouze o živé tvory, jedinci vadí i obrázky, myšlenka a pouhé slovo pavouk.
Kynofobie
Strach ze psů. Psů se také bojí více lidí, avšak panický strach ze psů může člověku téměř znemožnit vycházení z bytu.
Článek Fobie – proč vznikají a co vlastně znamenají... byl publikován 7. května 2012 v 10.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Trpíte sociální fobií? Co s tím? 20.12.2008 10.02
- Klaustrofobie – vše o strachu z uzavřených prostor 27.03.2012 16.00
Top 10
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Alpro – zdraví z přírody
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče II. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.